CS Crişul a cucerit medaliile de argint la polo juniori III

718Comentarii
ORADEA - Echipa CS Crişul este vicecampioană naţională la polo juniori III, repetând astfel performanţa din sezonul trecut, când a încheiat campionatul tot pe locul secund.

Cel de-al doilea turneu final al competiţiei, desfăşurat la Bazinul acoperit Crişul din Oradea, a consemnat superioritatea echipei Triumf, care a reuşit să-şi apere avantajul de cinci goluri, luat în urma victorie din meciul direct de la Bucureşti, scor 8-3.
Formaţia orădeană a încercat imposbilul în partida de la Oradea, dar întâlnirea s-a încheiat nedecis, scor 7-7 (0-1, 1-4, 3-1, 3-1). Gazdele au început meciul cu mult trac, resimţind din plin miza enormă a partidei. Faptul că majoritaea jucătorilor bucureşteni sunt mai mari ca vârstă a contat în economia jocului, dinamoviştii dând dovadă de o experienţă superioară. Oaspeţii au câştigat primele două sferturi şi soarta titlului era practic pecetluită. Elevii antrenorului Dorin Sava au avut însă o tresărire de orgoliu după pauză, reuşind să-şi adjudece ultimele două sferturi şi să egaleze scorul pe tabela de marcaj, scor 7-7. Poate că dacă jucau aşa de la început, orădenii ar fi avut şanse să tranşeze disputa şi chiar să încerce recuperarea handicapului.
Maczkó, cel mai bun
Chiar şi aşa, clasarea pe locul secund este remarcabilă. Golurile orădene au fost marcate de Barbu 2, Paleacu 2, Cazacu 1, Maczkó 1, Vl. Ban 1. Antrenorul Dorin Sava a folosit următorul lot de jucători: Marius Ţic, Septimiu Chişbora – portari; Andrei Oniţa, Péntek Zsolt, Vlad Cazacu, Remus Barbu, Mark Maczkó, Albert Adam, Vlad Ban, Bogdan Paleacu, Şerban Pocian, Răzvan Ban.
Meciul a fost urmat de festivitatea de premiere. Triumf Bucureşti, Crişul Oradea şi Viitorul Cluj-Napoca au primit medaliile de aur, argint, respectiv bronz ale ediţiei. Cel mai tehnic jucător al campionatului a fost desemnat Maczkó Mark (CS Crişul), iar Ionuţ Dumbravă (Triumf) a fost golgeter, cu 49 de goluri marcate. Arbitrii turneului final au fost Radu Nechita (Cluj-Napoca), Vekerdi Ladislau, Vekerdi László (Oradea), George Şerban, Manole Manea (Bucureşti).
„Este un rezultat bun, care răsplăteşte munca de un an a acestor copii. Cu mai multă atenţie şi şansă, poate că am fi putut realiza mai mult. Oricum, sunt mulţumit de prestaţiile elevilor mei de-al lungul întregului campionat. Anul viitor, cu această generaţie tragem la titlul naţional”, ne-a declarat antrenorul Dorin Sava.