Încă o piatră de gât

5Comentarii
HUNEDOARA – Corvinul a rămas în continuare prizonieră în subsolul clasamentului şi după înfrângerea, scor 1-2, suferită în partida cu Jiul, disputată sâmbătă la Hunedoara.  Corvinul Jiul2

Noul eşec are efectul unei pietre legate la gâtul sinucigaşilor care se aruncă în apă şi îi duce pe hunedoreni la un periculos minus zece în clasamentul adevărului.
Soarta meciului s-a decis abia în ultimele minute, deşi întâlnirea a fost controlată autoritar de Jiul. Minerii au deschis rapid scorul prin Roiu (min. 5) care la a doua fază de atac a Jiului a marcat cu un şut din 8-9 metri, după ce defensiva hunedoreană a bâlbâit o centrare a lui Bădoiu. Corvinul a dat semne că trăieşte doar de două ori în prima repriză, iar după ce Fotescu (16) a ratat singur cu portarul, Ungureanu (17) a marcat golul egalizator. Minerii au trecut cu bine momentul dificil al egalării şi cu atu-ul superiorităţii în duelurile individuale şi la capitolul experienţă şi-au intensificat asediul la poarta hunedorenilor. Speranţele hunedorenilor în obţinerea măcar a unei remize au fost menţinute vii de intervenţiile salvatoare ale portarului Pascal şi de eforturile defensivei, însă în cele din urmă fotbalul nu s-a mai lăsat păcălit. Cu patru minute înainte de final, Haţegan a greşit grav o degajare simplă, iar Boboc a centrat perfect pentru Tismănaru care a marcat cu capul, pentru victoria Jiului.

Corvinul – Jiul 1-2
Au marcat: Ungureanu (17) / Roiu (5) şi Tismănaru (86)
Corvinul: Pascal – Guinea, Irina, Haţegan, Varadi – Găman, Pavel, R. Cristian, Ungureanu – Blaga (62 Stroe), Fotescu.
Jiul: Olteanu – Bădoiu, C. Dinu, V. Stancu (73 Răduţoiu), Pintilii – Drăghici, Roiu, Boboc, Istinie – Tismănaru (90 Afrem), A. Câmpeanu (60 Antohi).

Rivalitate maximă între galerii

Cei câţiva suporterii ai Jiului care şi-au făcut curajul de a veni la meci au fost atacaţi de ultraşii hunedoreni în afara stadionului, înainte de începerea meciului. Conflictul a fost stins de intervenţia forţelor de ordine, care au folosit bastoanele pentru a-i despărţi. Duelul galeriilor a continuat de la distanţă şi pe parcursul meciului. „Uitaţi-vă sub capac poate câştigaţi şi voi ceva” şi „În oraşul Hunedoara fierul vechi este comoara” au fost mesajele ironice afişate pe banerele galeriei petroşănenilor „Black&Wite Miners”. „Mori şobolane!” şi „După voi deratizăm” a fost răspunsul ultraşilor hunedoreni din galeria „Ultras Korp”.