Încă o „victimă” de marcă

3Comentarii
Baschetbaliştii orădeni au învins echipa CSU Atlassib Sibiu cu scorul de 77-65.

CSM Oradea nu se dezminte, reuşind să învingă miercuri seară o altă echipă cu mari pretenţii din actuala ediţie, CSU Atlassib Sibiu. Elevii antrenorului Cristian Achim au făcut din nou un meci foarte bun, izbutind să se reabiliteze în faţa propriilor suporteri după eşecurile din ultimele două etape.

Partida a fost foarte disputată, cele două echipe împărţindu-şi perioadele de dominare. Sibiul a deţinut iniţiativa în primele două sferturi, impulsionată de principalii săi marcatori, Miskovic şi Smith. Pauza a fost însă un sfetnic bun pentru gazde, care au schimbat sistemul defensiv în sfertul trei.

Sfert trei de excepţie

A fost o perioadă de joc excelent pentru orădeni, care s-au apărat fantastic, reuşind performanţa de a nu primi decât patru puncte pe tot parcursul sfertului trei, încheiat cu scorul de 53-47. CSM a trecut la conducerea ostilităţilor, fiind acum rândul sibienilor să alerge după egalare. Nu au reuşit însă, deoarece orădenii s-au apărat în continuare foarte bine şi victoria a venit oarecum firesc, fără prea mari emoţii, scor final 77-65. De remarcat eficienţa deosebită a lui Mandic şi Mitchell, care au marcat împreună nu mai puţin de 43 de puncte.

„Mă bucur nespus pentru acest succes, care ne menţine şansele în lupta pentru calificarea în play-off. La pauză, le-am spus băieţilor că dacă nu vom realiza un bloc defensiv eficient, nu putem câştiga. Din fericire, ne-am apărat altfel după pauză şi am reuşit să ne impunem. Aspectul jocului s-a schimbat radical în ultimele două sferturi. Sunt fericit că am învins la Oradea trei dintre cele patru echipe mari ale campionatului, Clujul, Ploieştiul şi Sibiul”, a afirmat antrenorul CSM Oradea, Cristian Achim.

Arena „Antonio Alexe”. Spectatori: circa 700

CSM Oradea – CSU Atlassib Sibiu 77-65 (18-21, 20-22, 15-4, 24-18)

CSM Oradea: Stretea, Martinovic, Szijártó, Maric 6, Ştefan 9 (1×3), Pascu, Mandic 24 (2×3), Lázár 4, Mitchell 19 (2×3), Gnjato 9, Paşca 6, Hora. Antrenor: Cristian Achim

CSU Atlassib: Smith 17 (1×3), Johnson 9, Ban 3 (1×3), Brown 10 (2×3), Herndon 2, Dohi, Popa Calotă 4, Tănase, Miskovic 20, Lefter, Haiduc. Antrenor: Darnell Clavon

Arbitri: Doru Vinaşi – Adrian Habor, Bogdan Podar. Comisar FRB: Radu Bucerzan (Timişoara)

Descalificări pentru 5 faulturi: Paşca ’36 / –