Încă o victorie pentru FC Bihor

DEBRETIN – FC Bihor a mai făcut o victimă din prima ligă maghiară, învingând cu 1-0 (1-0) echipa Spartacus Nyiregyhaza. Locul opt la finele turului, formaţia maghiară l-a avut titular doar pe românul Cornaci (ex- CF Liberty), în timp ce Marius Sava şi Pereny Szabolcs au absentat din diverse motive.

Forţat de indisponibilităţile din lot, antrenorul Gheorghe Silaghi a început partida cu patru juniori în primul unsprezece, la care s-au adăugat sud-americanii Abel Baldez, Frutos şi maghiarul Nagy. În aşteptatea biletului de avion care să-l ducă în Paraguay, atacantul Javier Frutos Perez a mai jucat o repriză şi a marcat golul victoriei. Reuşita paraguayanului nu a schimbat decizia antrenorului Gheorghe Silaghi. „Nu va rămâne la FC Bihor. Nu m-a convins nici de această dată”, a rămas pe poziţie Silaghi. În meciul de ieri, Frutos a ratat două ocazii singur cu portarul (28 şi 35), iar la gol a îndeplinit o formalitate împingând mingea în plasă, venită din pasa lui Nagy.

Şase indisponibili

În avantaj după primele 45 de minute, antrenorul orădean a aruncat pe teren artileria grea. Acest lucru s-a simţit şi în joc, iar primul care putea dubla avantajul a fost fundaşul Ambruş, însă portarul maghiar a reţinut lovitura lui de cap (56). O fază frumoasă s-a consumat în minutul 63, când Răzvan Radu l-a găsit cu o pasă lungă pe Andor, juniorul l-a fentat pe portar, dar şutul său a ţintit transversala. După şapte minute, o combinaţie între Bucur şi Radu, l-a adus pe ultimul în situaţie de gol, însă a şutat imprecis de la vreo 11 metri.

Fluierul final a consfinţit încă un rezultat dătător de speranţe obţinut de FCB, după remizele cu UTA şi Poli Iaşi şi victoria cu DVSC. Dacă la Miranda şi Frutos s-a renunţat, conducerea FC Bihor a demarat, în schimb, negocierile pentru transferul atacantului maghiar Nagy Zsolt (29 de ani), care a jucat ultima dată la Cernomoreţ Odessa.

Din cauza problemelor medicale nu au putut evolua Ţârcă, V. Florea, Gongolea, Szeleş, Lukacs şi Cosma.

Următorul meci al roş-albaştrilor este programat marţi cu echipa Bocs, din liga secundă maghiară.

FC Bihor – Nyiregyhaza 1-0 (1-0)

A marcat: Frutos ’42

FC Bihor: Fildan – Miheş, Ambruş, Abel Baldez, Lorincz – A. Achim, Pocian, Novak – Nagy, Frutos, R. Ardelean. În repriza a doua: Lipitor – Miheş, Muscă, Ambruş (’75 Abel Baldez), Lorincz – Opriceană, Mihu, Săndulescu – R.Radu, Bucur, Andor. Antrenor: Gheorghe Silaghi.

Nyregyhaza: Takács – Zaleh, Bagoly, Ambrusz (Cséke), Cornaci – Minczér (Illyés), Kovács (Dijon), Ramos – Szilágyi, Silva (Montvai), Granát. Antrenor: Tajti Jozsef.

Arbitri: Mircea Monenciu – Stelian Dem şi Segiu Albu (Oradea).
Fundaşul Albel Baldez (la minge) încearcă să-l convingă pe Silaghi (Foto: FAN)