Încă trei puncte pentru CSM U

BUCURESTI/SFANTU GHEORGHE- Divizionara A de baschet feminin CSM Universitatea a disputat în weekend două partide, ambele în deplasare. Sâmbătă, baschetbalistele orădene au câştigat meciul cu Olimpia, la Bucureşti, cu scorul de 83-67 (14-22, 15-13, 25-15, 29-17).

„Am început jocul mult prea relaxate, iar gazdele s-au aflat în avantaj după primele două sferturi. Am revenit însă în joc după pauză, când jucătoarele noastre s-au concentrat şi ne-am impus fără probleme”, ne-a declarat antrenoarea Adriana Niculescu. Marcatoarele echipei CSM Universitatea au fost: Hughes 27, Jones 23, Sabău 11, Gavra 10, Muller 6, Ulica 4, Tămăşdan 2. A doua zi, baschetbalistele orădene au susţinut meciul cu CSŞ LMK Sfântu Gheorghe, restanţă contând pentru etapa a II-a. Gazdele s-au impus cu scorul de 81-57 (18-15, 13-13, 26-12, 24-17). Formaţia oaspete a oferit o replică bună timp de două sferturi, perioadă în care jocul a fost foarte echilibrat. Gazdele s-au detaşat după pauză, pe fondul oboselii orădencelor. Punctele echipei noastre au fost realizate de Jones 16, Hughes 14, Muller 14, Tămăşdan 5, Ordean 3, Nagy 2. În urma acestor rezultate, CSM Universitatea a acumulat trei puncte şi a urcat pe locul VII în clasamentul Diviziei A.