Înfrângere, dar joc bun la Brno

BRNO – CSM Universitatea a suferit un nou eşec în Liga Europei Centrale, fiind învinsă cu 78-68 (20-19, 12-20, 27-12, 19-17) de către lidera grupei, Valosun Brno.

Din echipa noastră a absentat Muller, care a fost menajată în urma unei accidentări. În ciuda eşecului, antrenoarea Adriana Niculescu s-a declarat mulţumită de jocul elevelor sale. „Am jucat bine, am avut avantaj de şapte puncte la pauză. În sfertul trei, gazdele au revenit la conducere, ajutate de arbitraj, dar nu mă leg de acest lucru, pentru că este un risc pe care ni l-am asumat. Am decis împreună cu celelalte echipe participante la competiţie să ne oferim reciprocitate la arbitraje, brigăzile de arbitri fiind asigurate de formaţiile gazde. Ne-a lipsit Muller, am resimţit şi oboseala deplasării, susţinând acest meci imediat după sosirea la Brno, după un drum de mai multe ore. Una peste alta, participarea la Liga Europei Centrale a fost foarte benefică pentru echipa noastră, chiar dacă nu am avut rezultate favorabile. Formaţia s-a omogenizat practic din mers, pentru că noi nu am efectuat niciun fel de pregătire de vară, iar lotul ni l-am format cu câteva zile înainte de startul campionatului”, a afirmat antrenoarea orădeană.

Marcatoarele echipei noastre au fost: Gavra 2, Tămăşdan 6, Mesaros 10, Hughes 18 (1×3), Sabău 2, Stoedin 10, Ordean 9 (2), Jones 11. CSM Universitatea mai are de disputat în Liga Euorpei Centrale meciurile cu Austria Wells. Clubul orădean a renunţat la serviciile pivotului Williams, care nu a dat satisfacţie. Sâmbătă, CSM U Oradea va susţine meciul de pe teren propriu cu lidera Diviziei A, MCM Târgovişte.