30 de medalii pentru halterofili

Sportivii de la Clubul Crisul Oradea au cucerit în anul 2005 un numar de 95 de medalii. Sectia cu cele mai multe medalii a fost cea de haltere, care a adus în palmaresul clubului 30 de medalii.

Regretul antrenorului Lorencz Mihai este ca medaliile au fost doar de argint si bronz. „E un bilant bun, dar marele regret e ca nu am luat nici un aur. Speram ca în anul 2006 sa avem si medalii de aur”, îsi doreste antrenorul Lorencz. Halterofila Lorencz Anamaria (53 kg) s-a clasat pe locul cinci în topul CS Crisul, cu un bilant de trei medalii de argint la Campionatul National de juniori I, trei medalii de bronz la CN de juniori II si trei medalii de bronz la CN de seniori.

În acelasi top, halterofilul Bogdandi Gyula s-a clasat pe locul 9 cu trei medalii de argint la CN de juniori II, trei medalii de argint la CN de juniori I, locul I la Cupa României la juniori I si locul II la Cupa României la juniori II.

În 2005, Sectia de haltere a beneficiat în pregatire de o haltera olimpica achizitionata cu circa 100 milioane de lei vechi. Dupa haltere se situeaza Sectia de karate, cu 21 de medalii, iar pe pozitia a treia este Sectia de atletism, cu 19 medalii.