35 de goluri contra Stelei

BUCURESTI – CSM D&C a pierdut, dar a reuşit să înscrie un număr de 35 de goluri în poarta Stelei, fapt care nu este la îndemâna oricărei echipe.

În ciuda înfrângerii, echipa orădeană a făcut un meci bun pe terenul liderei din Liga Naţională.
Primele minute ale întâlnirii au fost echilibrate, după care Steaua a preluat iniţiativa, scoruri 6-3, 8-5, 9-7. Orădenii au menţinut scorul destul de strâns graţie prestaţiei foarte bune a portarului Gabriel Borodi, care a apărat de-a lungul meciului şi patru lovituri de la 7 m. Steliştii s-au distanţat la finele primei reprize, încheiate cu scorul de 23-16. A fost un meci alert, cele două echipe neglijând faza defensivă. Gazdele au deţinut iniţiativa şi în repriza secundă, având avantaje de şapte-opt goluri. Spre final Steaua conducea cu 40-32, dar căpitanul orădenilor, Cosmin Liberţ, a înscris trei goluri consecutive (unul din combinaţie aeriană pe semicercul advers), stabilind scorul final, 40-35. Etapa viitoare, CSM D&C va juca pe teren propriu cu HC Minaur.

Sala „Concordia” din Chiajna
Steaua – CSM D&C Oradea 40-35 (23-16)
Steaua: Ivezic, Ciobanu – portari; B. Voina 3 (1 din 7 m), Mazilu 8 (2), Şania 6, Rudic 7, I. Georgescu 6 (1), Buricea 1, Ilieş 2, Novanc 3, Dediu 4, Stavrositu, Tudor. Antrenori: Radu Voina, Nicolae Munteanu
CSM D&C: Borodi, Dojcinovic – portari; Simeria 2, Liberţ 8, Munea 6, Câtu 1, Nedelcu 3 (2), Alexandru 4, Nemenco 2, Steriu, Taşcă, Mateaş 4, Cârstoaia 5. Antrenor: Adrian Rus
Arbitri: Mokany, Pop (Hunedoara)
Lovituri de la 7 m: 8-3. Transformate: 4-2
Eliminări de 2′: 2-3