93 de minute şi 50 de secunde

ORADEA – Ratările din orice poziţie şi dramatismul au caracterizat ultima apariţie a FC Bihor în faţa propriilor suporteri. Până la urmă a ieşit bine, o victorie cu 1-0, dar repriza a doua şi în special finalul de meci trebuiau interzise cardiacilor.

Prima repriză a fost una destul de ecilibrată, în care orădenii au găsit destul de greu drumul spre poartă. Când l-au găsit au ratat cu seninătate, cum a fost cazul lui V. Florea, care a şutat slab de la circa 11 metri (17). În minutul 29, V. Florea a întors pentru Mihu, care a reluat de la 12 metri în bara transversală. Văzând că jocul nu merge, antrenorul Silaghi a luat primele măsuri. L-a schimbat pe Săndulescu, care a acuzat o stare de rău, cu mai mobilul S. Achim, dar înlocuirea care a dal alt curs jocului s-a produs la pauză. Răzvan Radu i-a luat locul juniorului Floruţ, destul de timorat, iar majoritatea acţiunilor s-au purtat pe flancul nostru drept.

Ratări peste ratări

Radu l-a găsit pe Bucur liber la 10 metri, însă atacantul a trimis, incredibil, puţin pe lângă (60). Din minutul 62 până în 69, bihorenii au mai ratat şase situaţii bune de a înscrie prin Bucur (2), Florea (2), S. Achim şi Andor. În acest timp, ceferiştii au rămas în inferioritate, Parfenie fiind eliminat (67). În ultimele zece minute presiunea a crescut la poarta excelentului Urai, însă golul întârzia să vină. V. Florea a trimis cu capul în plasa laterală (80), după care Gongolea nu l-a putut învinge pe Urai cu o lovitură de cap de la opt metri (84). Acelaşi Florea, neinspirat la finalizare, a demonstrat că poate rata din orice poziţie. În minutul 89, Ţârcă a centrat lung, Urai era bătut, dar a trimis razant cu plasa laterală, aducându-l în pragul leşinului pe Silaghi. În prelungiri, V. Florea a rămas singur cu portarul, dar din unghi a şutat peste. Când se părea că soarta le este potrivnică, mai ales că cele patru minute suplimentare se apropiau de final, Zeiţa Fortuna i-a surâs lui Opriceană. Acesta a primit o minge, a pătruns, a simulat că pasează către Radu dar a continuat faza şi de la 12 metri a şutat printre picioarele lui Urai, iar mingea s-a rostogolit încet şi agonizant în plasă. Era minutul 93 şi 50 de secunde. Bucurie de nedescris în tabăra orădeană pentru o victorie care le asigură o vacanţă mai liniştită în comparaţie cu sezonul trecut.

Explicaţiile antrenorilor

Tehnicianul oaspeţilor, Dan Cuedan nu îşi putea explica de ce echipa pe care o pregăteşte s-a retras în repriza a doua. „Nu pot să spun dacă soarta a fost bună sau rea cu noi având în vedere ocaziile ratate de FC Bihor. Dar când primeşti gol în ultimele secunde poţi să spui că ai avut ghinion. Portarul Urai a făcut un joc extraordinar. Cred că arbitrul i-a acordat prea uşor al doilea galben lui Parfenie”. De partea celaltă, Gheorghe Silaghi era epuizat după felul cum a trăit finalul de meci, dar fericit pentru victorie: „Numai Dumnezeu a făcut dreptate. Le mulţumesc tuturor băieţilor pentru felul cum au luptat. Opriceană ne-a scos dintr-un mare necaz, când deja nu mai credeam. Am încheiat turul cu un bilanţ acceptabil, dar cu puţină atenţie putea fi mai bun”.

FC Bihor – CFR Timişoara 1-0 (0-0)

Stadion Municipal. Teren moale. Spectatori: 800

A marcat: Opriceană ’90+4

FC Bihor: Lipitor – Fl. Ţârcă, D. Muscă, Gongolea, A. Achim – Andor (’70 Opriceană), Mihu, Săndulescu (’34 S.Achim), Floruţ (’46 R. Radu) – V. Florea, C. Bucur. Antrenor: Gheorghe Silaghi

CFR: Urai – Goşa, Dreşcă (’56 Dudaş), D. Grigore, Parfenie – Purda (’61 Pecarov), Aldana, C. Străuţ, R. Stan – D. Rădoi, Molcuţ (’73 I. Mihăilă). Antrenor: Dan Cuedan.

Remarcaţii meciului: Fl. Ţârcă, Opriceană, R. Radu / Urai

Cartonaşe galbene: Fl. Ţârcă ’28, V. Florea ’67, Gongolea ’83 / Parfenie ’52 şi 67, Urai ’90+3.

Arbitri: Paul Unimatan (Zalău) – Călin Geambazu (Buşteni), Ionuţ Borcan (Ploieşti).

Observator FRF: Mircea Sârbu (Hunedoara).