A câştigat Cupa Campionilor

BUCURESTI - Echipa Al Jazira (Emiratele Arabe Unite), pregătită de antrenorul român Ladislau Bölöni, a cucerit pe 31 decembrie Cupa Campionilor Golfului, după un retur dramatic cu Al Ittifaq (Arabia Saudită), câştigat la penalty-uri, cu 7-6, şi încheiat cu doar câteva minute înainte de intrarea în noul an.

În tur, saudiţii câştigaseră cu 2-0, dar echipa lui Bölöni a anulat diferenţa în ultimele secunde ale timpului regulamentar. Conform regulamentului competiţiei, în prelungiri nu s-a mai ţinut cont de regula golului marcat în deplasare, ci a contat doar rezultatul înregistrat după cele două reprize suplimentare de câte 15 de minute. Al Jazira a marcat prima, însă adversarii au egalat în ultima secundă de joc, deşi erau în zece oameni, astfel că finala s-a decis în cele din urmă la loviturile de departajare. Al Jazira a devenit a treia echipă din Emiratele Arabe Unite care câştigă Cupa Campionilor Golfului, după Al Shabab (1992) şi Al Ain (2001).
„A fost un meci nebun”
Delegaţia saudită a refuzat, la început, să participe la executarea loviturilor de departajare, considerând că golul marcat în prelungiri ar fi trebuit considerat dublu, deoarece a fost înscris pe terenul adversarilor. Bölöni a catalogat meciul ca fiind unul nebun. „A fost un meci nebun, în secundele de final norocul fluctua între ambele echipe. Le sunt recunoscător jucătorilor mei pentru efortul depus, în special lui Abdul Salam, Diyaki şi Toni, care au terminat meciul deşi sufereau de dureri musculare din cauza efortului depus. Ei se aflau sub o presiune imensă, pentru că au începutul meciul de la 0-2. A fost fantastic modul în care au revenit şi au câştigat titlul. A fost un meci dificil împotriva unei echipe bune. Cred că acest trofeu îi va motiva pe jucători să se descurce mai bine în competiţia internă”, a spus Bölöni.
Cupa Campionilor Golfului a mai fost câştigată şi de Ilie Balaci în 1997 şi în 1998, cu formaţiile saudite Al Nasr, respectiv Al Hilal.