A noua victorie pentru CF Liberty

SALONTA – CF Liberty şi-a continuat seria rezultatelor favorabile din ultimele etape, reuşind ieri să obţină a noua victorie din actuala ediţie, în meciul cu IS Câmpia Turzii, scor 2-0 (1-0).

Golurile meciului au fost marcate de Bud ‘8 şi Benţe ’71.
Gazdele au avut un debut fast de partidă, înscriind în minutul 8 prin golgeterul echipei, Cristian Bud, care a fructificat cu capul o centrare în careu a lui Rus. Salontanii au dominat prima repriză, impulsionaţi de jocul bun al lui Iacob. Oaspeţii au avut o bună ocazie imediat după pauză, portarul Amamoo având o intervenţie decisivă la o lovitură liberă de la 17 metri executată de Dâmbean (’48). Portarul ghanez se remarcă din nou în minutul 63, reuşind să apere şutul lui Sântejudean, scăpat singur spre poarta salontanilor. CF Liberty a rezolvat soarta partidei în minutul 73, când Iambor a executat foarte bine o lovitură liberă, iar Benţe a introdus în poartă balonul căzut pe linia porţii. Benţe şi-a făcut astfel o spectaculoasă reintrare în echipa sa în faţa propriilor suporteri, după o accidentare care l-a ţinut departe de gazon timp de un an. La scorul de 2-0, salontanii au mai ratat două ocazii, prin Iacob (la o lovitură liberă) şi Benţe. Rezultatul final consemnează un succes fără dubii al gazdelor.
Au jucat echipele:
CF Liberty: Amamoo – Lázár, Ibric, Lipă, Coca – Iambor, L. Rus (’69 Mândru), Iacob (’85 Sorian), Caciora – Bajner (’53 Benţe), Bud. Antrenor: Tibor Selymes.