AC Milan si Inter cauta semifinalele

Marti si miercuri se joaca returul sferturilor de finala ale Ligii Campionilor. Marti seara Inter Milano porneste cu un avantaj fragil in Spania, dupa ce a invins in Italia pe Villarreal cu 2-1, in timp ce AC Milan joaca acasa in dupa un 0-0 la Lyon.

Pentru AC Milan, care va juca acasa, datele problemei sunt la fel ca inainte de meciul tur. A fost 0-0 la Lyon, iar cine vrea semifinala trebuie sa inscrie pe San Siro.

Milan are prima sansa, dar antrenorul Ancelotti se teme de acest meci: “Nu-mi place ca plecam de la 0-0. Chiar daca jucam acasa suntem dezavantajati, pentru ca n-avem voie sa gresim”. Echipa calificata va intalni Benfica sau Barcelona.

‘Va fi foarte dificil sa-i batem pe milanezi. Le-au dat patru goluri lui Bayern… Pe de alta parte, ne aflam pentru a treia oara consecutiv in sferturi si ne dorim tare mult ca acum sa ajungem in careul de asi. E adevarat, in acest sezon am fost foarte puternici in deplasare’, a declarat la sosirea in Lombardia marele absent al jocului tur, brazilianul Juninho.

Cel mai bun pasator din campionatul Frantei isi va relua locul la mijlocul terenului, insa ceva probleme exista cu fundasul central, capitanul Claudio Caçapa, care are febra.

Din echipa lui Gerard Houllier, neinvinsa in acest sezon in Europa (sapte victorii si doua egaluri), lipseste portughezul Tiago, suspendat. In ceea ce-i priveste pe milanezi, acestia, ca si patronul Berlusconi in politica, nu traverseaza o perioada prea fasta, in ultima etapa de campionat ei pierzind cu 0-1 la Lecce.

Partida va fi arbitrata de norvegianul Terje Hauge, aflat la al 30-lea meci in Liga Campionilor, cu el la centru gazdele cistigind de 18 ori, cinci meciuri au fost egale, in timp ce oaspetii au cistigat de sapte ori.

Celalalt meci al serii, Villarreal-Inter Milano, se joaca pe El Madrigal, de la scorul de 2-1 pentru nerazzuri, insa nu trebuie neglijat faptul ca ‘Submarinul Galben’ a cistigat cu 2-0 toate meciurile disputate acasa, in cupele europene, cu echipe italiene.

Tehnicianul italian Mancini nu are voie sa greseasca fata de patronul Moratti, care vrea in acest an Cupa Campionilor. Echipa calificata din acest sfert va da piept cu Arsenal sau Juventus.

Ambele jocuri incep la ora 21.45, dar intilnirea de pe San Siro va putea fi urmarita in direct pe PRO TV.