AC Milan sparge monopolul englez in semifinale

AC Milan s-a calificat in semifinalele Ligii Campionilor dupa ce a invins cu 2-0 pe Bayern Munchen, prin golurile marcate de Seedorf si Inzaghi.

Milanezii vor intalni Manchester United si au fost spionati deja la partida de pe Allianz Arena de Sir Alex Ferguson. Din cele patru echipe calificate in semifinalele Ligii, trei sunt engleze.

Bayern Munchen a inceput in atac partida, iar Oddl a sutat pe langa poarta lui Dida in minutul 3. Van Bommel a avut cea mai mare ocazie a bavarezilor, in minutul 7, cand sutul sau a fost salvat de pe linia portii de fostul lazial Oddo. Roy Makaay a repetat in minutul 9 isprava lui Oddl si a sutat si el pe langa poarta.

Sutul lui Podolski din minutul 11 i-a dat mari emotii lui Dida, dar brazilianul a reusit sa respinga in lateral. Oddl si-a mai incercat o data sutul peste un minut, dar mingea s-a dus la o palma de bara lui Dida.

Expresia “In fotbal ocaziile se razbuna” s-a adeverit inca o data si in partida de pe Allianz Arena, iar Seedorf a reusit deschiderea scorului in minutul 27, la o faza in care a intors trei adversari dintr-o miscare. O mare parte din vina o poarta si Kahn!

Milanezii au dat rapid si golul doi, in minutul 31, la o faza foarte spectaculoasa. Gatusso a verticalizat din prima pana la Seedorf, acesta aflat cu spatele la poarta a verticalizat cu calcaiul, mingea a ajuns la Inzaghi, iar atacantul italian l-a invins pe Kahn cu un sut bine plasat de la 16 metri. Pe reluare s-a vazut ca Inzaghi a marcat inca o data din pozitie de offside.

Bayern a avut sansa de a reduce diferenta in minutul 41, cand in urma unei lovituri libere de la marginea careului de 16 metri, mingea a ajuns la Podolski, dar atacantul neamt nu a mai avut forta de a il invinge pe Dida. Milanezii puteau intra cu un avantaj mai mult decat multumitor la pauza, la contraatacul 2 vs. 2 din minutul 45, cand Inzaghi i-a pasat lui Kaka in loc sa suteze.

Bavarezii au inceput in atac si a doua repriza. Suturile lui Van Bommel din minutele 57 si 63 au ratat tinta, in timp ce la cealalta poarat Kaka si-a aratat din nou magia cand si-a intors un adversar cu calcaiul in suprafata de pedeapsa.

Bayern a continuat asaltul, dar bosniacul Salihamizdic a sutat paralel cu poarta lui Dida din doua pozitii bune. Van Bommel a fost ghinionistul partidei si sutul sau din minutul 71 a fost deviat peste poarta. Acelasi Van Bommel a avut un sut deviat in minutul 81 si toate atacurile lui Bayern erau in zadar.

AC Milan s-a calificat in semifinale unde va intalni Manchester United. Diavolii rosii au inceput deja pregatirile, iar Sir Alex Ferguson a fost in tribune la meciul de miercuri.

In cealalta semifinala, Chelsea da piept cu Liverpool.