Adam Kellner l-a bătut pe Moraru

ORADEA - Gabriel Moraru nu a putut reedita victoria din anul 2004 în proba de simplu a turneului de 10.000 USD de la Oradea. Deşi era cotat favoritul numărul unu al competiţiei, el a pierdut fără drept de apel finala disputată în faţa jucătorului Kellner Adam (Ungaria), cap de serie numărul şase.

Tenismanul maghiar s-a impus cu scorul de 6-4, 6-2, după un meci pe care l-a dominat în primul rând din punct de vedere fizic.

Partida a fost echilibrată în primul set, cei doi protagonişti ai finalei mergând „cap la cap” până la scorul de 4-4. Kellner, jucător cu o mobilitate mult superioară în teren faţă de Moraru, a făcut apoi un break care s-a dovedit decisiv pentru câştigarea setului. În game-ul următor, jucătorul maghiar şi-a câştigat serviciul, adjudecându-şi astfel primul set cu scorul de 6-4.

Moraru a cedat fizic

Cel de-al doilea set a fost practic fără istoric. Moraru nu a găsit puterea să reacţioneze, pierzându-şi din nou serviciul de două ori. Kellner a profitat din plin de căderea adversarului său şi scorul a devenit foarte repede 4-0 la game-uri, setul fiind practic jucat. Jucătorul maghiar nu a mai forţat, mulţumindu-se să-şi câştige servciile, fapt care i-a adus o victorie lejeră, 6-2 în al doilea set. Moraru n-a prea fost în apele sale, resemnându-se parcă prea repede cu ideea eşecului. Victoria lui Kellner Adam la turneul orădean este meritată, jucătorul maghiar pierzând un singur set de-a lungul celor cinci meciuri disputate (în faţa lui Petru Luncanu, în semifinală). Kellner a primit pentru victoria de la Oradea suma de 1300 USD şi 16 puncte ATP, Moraru trebuind să se mulţumească cu 900 USD şi 8 puncte ATP.
La finală a asistat vicepreşedintele şi totodată directorul general al FR Tenis, Dumitru Hărădău, precum şi finanţatorul turneului, Gheorghe Vajai, patron SC Gavella şi director onorific al CS Voinţa. „A fost primul nostru turneu internaţional şi cred că a constituit o reuşită deplină. La finală, tribunele au fost pline, iar meciul a fost disputat. Sper ca acest turneu să devină unul de tradiţie la clubul nostru”, ne-a declarat directorul CS Voinţa, Mircea Drăgoi.