Adrenalină şi motoare turate

9Comentarii
Traseul de la Cetariu a fost „călcat” de cele 21 de maşini turate la maxim, participante la etapa de primăvară a Campionatului Judeţean de viteză pe traseu montan pentru amatori. &nbspAdrenalina si motoare turate II 09.10.2006 video video

Mirosul de cauciuc încins, zgomotul asurzitor al motoarelor şi vremea bună au făcut ca spectacolul automobilistic să fie pe placul publicului numeros, care a trăit cel puţin la fel de intens precum piloţii competiţia.

Fără evenimente

Această etapă a fost în întregime susţinută prin efortul ACR Bihor, şi de aceea câştigătorii au fost recompensaţi doar cu medalii şi cupe, spre dezamăgirea lor. Organizatorii au promis însă că partea financiară va fi compensată în etapele viitoare, când vor beneficia şi de sprijinul unor sponsori.
„Am început cu ceaţă de dimineaţă, dar vremea a ţinut cu noi şi a ieşit soarele. Suntem mulţumiţi că nu s-au înregistrat evenimente neplăcute, atât piloţii cât şi publicul s-au comportat exemplar, deşi miza între participanţi a fost destul de mare, ei urmând să fie licenţiaţi ca piloţi la nivel naţional”, mărturiseşte Leontin Vidican, directorul ACR Bihor.

Pe patru categorii
„Bolizii” au fost împărţiţi în patru clase, în funcţie de performanţele motoarelor: clasa specială (peste 2.000 cmc), clasa III (între 1.601 – 2.000 cmc), clasa II (între 1.301 – 1.600 cmc) şi clasa I (sub 1.300 cmc). Cel mai rapid pilot a fost Kalman Vasile, care a condus un BMW tuningat, urmat în clasamentul general de Alexandru Barna (VW Golf II) şi Revesz Csaba (Honda Civic).
„Etapa aceasta a fost cu destul ghinion pentru mine. Nu am avut frână bună şi am ales cauciucurile greşit, dar le-am schimbat ulterior. Una peste alta a fost bine, vremea a ţinut cu noi”, declară Kalman Vasile, câştigător atât la general, cât şi la clasa specială.

Etapa de la Cetariu s-a desfăşurat sub egida „Stop accidentelor rutiere! Viaţa are prioritate!” şi a fost prima etapă cronometrată de arbitrii orădeni.