Al doilea succes consecutiv pentru handbalistele orădene

De Gavril Nutiu
După victoria suprinzătoare din runda precedentă, obținută pe terenul celor de la Minaur Baia Mare DivA, handbalistele orădene și-au trecut ieri cont al doilea succes consecutiv din noua ediție.

CSU Oradea a dispus cu scorul de 29-24 (14-13) de CS Universitatea de Vest Timișoara, în etapa a 5-a din Seria D a Diviziei A de handbal feminin.

Gazdele au câștigat în mod meritat, după un meci în care s-au aflat în permanență la conducere. Timișorencele s-au apropiat la un singur gol în repriza secundă, scor 22-21 (minutul 44), dar echipa orădeană s-a desprins spre final, impunându-se la o diferență concludentă, rezultat 29-24.

CSU Oradea a evoluat în alcătuirea: Pintea, Sabău, A. Ardelean – portari; Țanc 7 goluri marcate, Lazea 7, Petric 3, Abodi 3, Verzea 3, Vrabie 2, Hercuț 2, Damian 2, Zegrean, Gaga, Corondan, Munteanu, Bande. Antrenori: Doina Ardelean (principal), Cristian Ardelean (secund).

Etapa viitoare, orădencele vor juca în deplasare cu Crișul Chișineu Criș, echipă pregătită de fostul antrenor ale echipei masculine CSM Oradea, Sebastian Tudor.