Alonso, victorie in Spania

Fernando Alonso a obtinut prima sa victorie acasa, in Marele Premiu al Spaniei, fiind primul pilot spaniol de F1 care castiga in fata propriilor fani. Michael Schumacher s-a clasat al doilea.  Formula 1 14.04.2006 II

Renault a anuntat inainte de MP al Spaniei ca va ramane in F1 pana in 2012. În Spania este sărbătoare. La câteva ore după succesul lui Dani Pedrosa în Marele Premiu al Chinei la MotoGP, sportul cu motor din peninsulă avea să mai mai repurteze duminică o victorie de răsunet.

Alonso a pornit din pole position în Marele Premiu al Spaniei şi a cedat conducerea numai temporar, pe durata celor două opriri la boxe, trecând primul linia de sosire în Catalunya. Michael Schumacher a sosit pe locul al doilea, urmat de Giancarlo Fisichella.

Succesul lui Alonso a fost urmărit la Barcelona de peste 130.000 de fani aflaţi în tribune, printre care şi regele Spaniei, Juan Carlos. Regele avusese duminică dimineaţă privilegiul de a fi condus de campionul mondial într-o maşină de stradă pusă la dispoziţie de Renault.

Schumi, de şase ori învingător la Catalunya, învinsese în urmă cu două weekenduri la Nurburgring, dar de data aceasta a trebuit să se mulţumească numai cu locul al doilea, sosind la o diferenţă de 18,5 secunde faţă de câştigător.

Alonso a pus capăt speranţelor lui Ferrari de a obţine a treia victorie consecutivă din acest sezon.

Alonso a obţinut a treia victorie din acest sezon şi a 11-a a carierei, detaşându-se în fruntea clasamentului la 15 puncte în faţa lui Schumacher. Pilotul spaniol se află pe locul 1 în F1 din martie 2005 şi a terminat ultimele 12 curse mereu pe podium.

Italianul Giancarlo Fisichella a completat podiumul pentru Ferrari, pe locul 3, brazilianul Felipe Massa s-a clasat al patrulea.

Înainte de Marele Premiu al Spaniei, Renault a anunţat că va rămâne în Formula 1 până în 2012 cel puţin, punând capăt zvonurilor de retragere de la finalul lui 2006.