Amintirile îl chinuiesc pe Amzucu

ORADEA – Fundaşul central al echipei FC Drobeta, Aurel Amzucu (34 ani), a jucat cu FC Bihor în Divizia A în sezonul 2003/2004. La finalul meciului disputat duminică pe Stadionul Municipal, în zona tunelului spre vestiare, un spectator l-a interpelat pe jucător.

„Îţi mai aduci aminte de meciul de la Braşov, Amzucule?”, i-a strigat orădeanul. Fundaşul a tresărit, apoi a replicat emoţionat. „Cum aş putea să uit? Îmi pare rău că s-a întâmplat, dar nu mai pot face nimic”, a spus jucătorul şi a plecat păşind apăsat spre vestiar, parcă rememorând cele două faze care au îngropat atunci FC Bihor.

Era 6 decembrie 2003, meciul FC Braşov – FC Bihor, echipe aflate în lupta pentru evitarea retrogradării. Orădenii au jucat bine şi după 0-0 la pauză, Daniel Stan a marcat în minutul 51. Trebuia să fie golul victoriei, dar în minutul 88 Ionuţ Popa a decis să-l arunce în luptă pe Amzucu.

„E înalt şi va putea să respingă ploaia de mingi aruncate spre careul nostru”, şi-a spus Popa. Mutare total neinspirată, deoarece Amzucu a greşit grav în minutele 89 şi 90+3, când Baicu şi Iorga au marcat şi FC Braşov a câştigat toate punctele. Cu 15 puncte din 15 jocuri, FC Bihor a încheiat turul pe locul 14, iar Ionuţ Popa a fost demis. Cu cele trei puncte de la Braşov, orădenii ar fi fost pe locul 10 şi nu s-ar mai fi pus problema schimbării antrenorului.

„Îmi aduc aminte de acel meci. A fost începutul sfârşitului pentru Oradea. Dacă nu ar fi fost acele greşeli am fi câştigat meciul, şi probabil Oradea ar fi şi acum în prima ligă. Din păcate, lucrurile nu au stat aşa. Astea au fost vremurile”, a spus ieri Ionuţ Popa, care are un retur fără înfrângere cu Poli Iaşi.