Andrei Pop şi Cornelia Deiac, campioni la tineret

BUCURESTI - Sâmbătă şi duminică s-a desfăşurat în Capitală Campionatul naţional de atletism pentru tineret, competiţie la care au participat 324 de atleţi, 126 de fete şi 198 de băieţi. Printre concurenţi s-au numărat şi atleţii orădeni care au izbutit câştigarea a trei medalii, două de aur şi una de argint.

După ce, în urmă cu o săptămână, a devenit vicecampion naţional de seniori, Adrian Pop a cucerit titlul naţional la tineret în proba de aruncarea ciocanului cu o performanţă de 65,71 m. În aceaşi probă, Alexandru Meheş a obţinut medalia de bronz cu o aruncare de 54,02 m, ambii atleţi fiind legitimaţi la Crişul Oradea-Dinamo, unde sunt pregătiţi de antrenoarea Livia Meheş.

Campioană naţională de tineret este şi Cornelia Deiac, aceasta câştigând proba de săritura în lungime, cu 6,29 metri. Medalia de aur câştigată de atleta legitimată la CSU Oradea-CSM Craiova, unde este pregătită de Virgil şi Mariana Preda, vine în completarea titlului de vicecampioană de seniori, obţinut săptămâna trecută. La lungime a mai concurat şi Halai Erika Anett (LPS-CSU Oradea) care s-a clasat pe locul şapte cu o săritură de 5,76 metri. Medalie a obţinut şi Veronica Citireag (LPS Oradea), care s-a clasat a doua în proba de 800 de metri cu 2:13,05, atleta orădeancă luând startul şi în proba de 400 de metri, unde a sosit a şaptea cu un rezultat de 58,72. La Campionatul Naţional de tineret a participat şi Korodi Cristian (CS Crişul), locul şapte la 200 de metri cu 22,69, urmat de Kormendi Gyula Iosif (CSU Oradea), clasat al optulea cu 22,85. Silviu Uivaroşan (LPS-CSU Oradea) a ocupat locul nouă la săritura în lungime cu 6,54 metri, Cristian Sidea Crăciun (CSU Oradea), locul cinci la 400 metri garduri cu 56,45, iar Rodica Ciani (CS Crişul), locul şase la 800 de metri cu 2:24,32 şi respectiv locul cinci la 10.000 de metri cu 37:51,62.