Anglia a remizat cu Cehia la tineret

OLANDA – Anglia si Cehia au terminat la egalitate, scor 0-0, in primul lor meci disputat la Campionatul European de Tineret, competitie ce se desfasoara in Olanda.

Intr-un meci ce a contat pentru ierarhia Grupei B am avut parte de doua reprize total diferinte. In prima parte, englezii s-au aflat la carma jocului, urmand ca dupa pauza, Cehia sa revina cu o alta fata de la cabine si sa domine jocul.

Jucatorul lui Preston, David Nugent, a sutat puternic cu piciorul stang in minutul 31, insa portarul Cehiei, Zdenek Zlamal, s-a opus si a pastrat scorul intact. Tot lui David Nugent i-au apartinut si celalte ocazii importante ale englezilor. Dupa pauza, in minutul 49, lovitura sa de cap a trecut putin pe langa poarta, pentru ca sutul sau din minutul 71 sa treaca de putin pe langa stalpul portii lui Zlamal.

De partea cealalta, Cehia a ripostat prin Martin Fillo, care a sutat putin peste poarta in minutul 52, pentru ca patru minute mai tarziu Daniel Pudil sa loveasca bara.

Englezii isi puteau trece in cont cele trei puncte in finalul jocului, cand cehul Roman Hubnik a comis hent in suprafata de pedeapsa, insa Leroy Lita a sutat pe langa poarta din lovitura de la 11 metri.

Intr-un alt meci din Grupa B, Serbia va intalni Italia.