Aplaudaţi de galeria adversă

Dacia trebuia să câştige
Sovata – Dacia Orăştie a fost la un pas de victorie în partida disputată, ieri, în deplasare cu Mobila Sovata, în cadrul etapei a 15-a a Ligii a III-a.

Formaţia antrenată de Constantin Nenu a condus până aproape de final şi a obţinut doar o remiză, scor 3-3, dar a primit aplauzele publicului care a acceptat că Dacia a fost mai bună ca favoriţii lor.

„Am primit două goluri în două minute (Vancea – 37 şi Roman – 38, n.r.), dar înainte de pauză am redus din diferenţă prin Blaga (44) dintr-o lovitură liberă de la 35 de metri.

În repriza secundă Buciuman a reuşit o dublă (min. 52 şi 64) şi am preluat conducerea, dar pe fondul unui arbitraj ordinar am fost egalaţi în minutul 78.

Chiar dacă n-am câştigat, suporterii gazdelor ne-au aplaudat cu sportivitate, recunoscând că de fapt noi meritam victoria”, comenta Constantin Nenu, antrenorul Daciei.