Aproape de podium la CE de powerlifting

Doi sportivii de la CS Crişul Oradea au făcut parte din lotul naţional de powerlifting care au reprezentat România la Campionatului European din Cehia pentru juniori şi seniori.

Competiţia de la Plzen s-a desfăşurat conform regulamentului IPF la genuflexiuni, împins din culcat şi îndreptări. Sportivii bihoreni au fost aproape de podium, Lupaş a avut o încercare de „bronz” şi acuzat arbitrajul care l-ar fi privat de medalia meritată.

La juniori, Bogdan Traian Stan s-a clasat pe locul IV la categoria -59 kg fiind la un pas de medalie de bronz la proba de îndreptări cu 150 kg.

Multiplu campion naţional, Ionuţ Florin Lupaş a fost pe locul 8 la total la categoria +120 kg: la genuflexiuni 382,5 kg, încercând şi 407,5 kg, însă a fost nereuşită; îndreptări – 300 kg. Lupaş s-a considerat nedreptăţit la împins din culcat 307,5 kg, rezultat care i-ar fi permis să primească medalie de bronz, însă consideră că din cauza arbitrajului a ocupat doar locul IV.