Arbitri bătuţi la meciul de la Nucet

6Comentarii
NUCET – Brigada care a arbitrat meciul Granitul Nucet – Luceafărul Oradea, scor 0-6 (0-4), contând pentru etapa a XIX-a a Diviziei D, nu va uita prea uşor acest joc. Centralul Dorin Mudura şi asistentul Cristian Câmpan au ieşit şifonaţi după jocul de duminică.

Derularea ostilităţilor a început în minutul 49, la scorul de 0-4 pentru Luceafărul. Jucătorul gazdelor Nicolae Marian (21 de ani) a colecţionat al doilea cartonaş galben, pentru un atac periculos, iar arbitrul Mudura a fost nevoit să-l elimine din joc. Decizia nu a fost pe placul jucătorului, care a dovedit că are şi calităţi de pugilist. „S-a năpustit asupra mea lovindu-mă cu mâinile şi picioarele, aplicându-mi şi doi pumni peste cap.

Pe teren au pătruns şi trei spectatori, unul a venit spre mine, iar altul l-a lovit pe asistentul Câmpan, provocându-i un hematom la buza inferioară”, povesteşte arbitrul Dan Mudura, în raportul suplimentar. După şase minute, jocul a fost reluat cu sprijinul poliţistului şi al oamenilor de ordine. Însă, la final, jucătorul eliminat a revenit în scenă îmbrăcat în haine de stradă.

„M-a scuipat în plină figură şi m-a ameninţat că mă omoară”, a  adăugat Mudura. Un spectator a reuşit să-l lovească cu piciorul în spate pe central. Brigada de arbitri a părăsit vestiarul după circa 30 de minute cu ajutorul jucătorilor gazdelor Mircea Tuduce şi Ioan Belea. Incidentele de la Nucet vor fi analizate de Comisia de Disciplină a AJF, jucătorul recalcitrant riscând o suspendare drastică, iar terenul din Nucet va fi suspendat vreo patru etape.

„Nu suntem de acord cu astfel de manifestări huliganice şi vor suporta măsurile regulamentare. E greu de înţeles mai ales că scorul era 0-4. Nu vom tolera acte de huliganism pe teren, chiar cu riscul de a avea echipe mai puţine”, a precizat Valer Vancea, preşedintele AJF.