Arbitrii bihoreni pe locul II

Arbitrii au renunţat la fluier şi fanion pentru a se transforma pentru o zi în veritabili fotbalişti. „Turneul Prietenia” la fotbal a fost câştigat de „fluieraşii” din judeţul Arad.

Pe Stadionul Municipal s-a desfăşurat, luni după-amiază, ediţia a IV-a a „Turneului Prietenia”, competiţie rezervată arbitrilor din Bihor, Timiş, Arad şi Hajdu-Bihar (Ungaria). Din lotul bihorean au făcut parte Mudura – Dumuţa, Nagy Cr., Bărcan, I. Blaj, M. Pirtea, Omuţ, Constandache, C. Cheregi, I. Balaj, Gallovits, Erdei, Fl. Marcu, C. Danşa, L. Danşa şi Pop Şumălan, manager fiind Cornel Pantea, preşedintele Comisiei Judeţene de Arbitraj.

În primul meci, arbitrii noştri au învins cu scorul de 2-0 echipa din Hajdu-Bihar, prin golurile reuşite de Gallovits şi Omuţ. În celălalt joc, Aradul a câştigat cu 3-2 confruntarea cu Timişul.

Pentru stabilirea locurilor III-IV a fost nevoie de lovituri de departajare, după ce în timpul regulamentar Hajdu-Bihar – Timiş a fost 3-3. Maghiarii au avut nervii mai tari şi s-au impus cu 8-7 în faţa unei echipe care i-a avut în componenţă pe cunoscuţii Orlando Trandu şi Cornel Avram.

Finala a fost câştigată de arădeni, care au dispus de bihoreni cu scorul de 2-0 şi au intrat în posesia trofeului. Meciurile s-au disputat pe durata a două reprize a câte 30 de minute.