Argentina, finalista la Copa America

Reprezentativa Argentinei s-a calificat in finala Copa America 2007 dupa ce a trecut cu un scor de forfait de nationala Mexicului. In marea finala argentinienii vor intalni Brazilia.

Meciul a inceput intr-un ritm echilibrat cu o usoara dominare a mexicanilor, care erau aproape sa preia conducerea dupa noua minute de joc cand sutul lui Juan Carlos Cacho a trecut putin peste poarta.

Argentina a jucat din ce in ce mai bine din acel moment, Carlos Tevez patruzand mai mereu periculos in defensiva “gazdelor”, insa Andres Guardado a fost aproape sa aduca Mexicul in avantaj dupa jumatate de ora, insa a sutat pe langa poarta lui Abbondanzieri.

Cu un minut inainte de pauza, Juan Roman Riquelme a executat o lovitura libera, iar jucatorul lui Manchester, Gabriel Heinze, a reluat spectaculos si Argentina a condus la pauza cu 1-0.

Dupa pauza, Mexicul si-a reluat ofensiva, iar jucatorul dorit de Valencia, Nery Castillo, a trimis o torpila in bara transversala a lui Abbondanzieri. Argentina si-a dublat avantajul pe tabela de marcaj in minutul 59, prin Lionel Messi, care l-a lobat frumos pe Oswaldo Sanchez.

Descatusati, argentinienii au continuat sa atace si nu a durat mult pana a venit si cel de-al treilea gol. In minutul 65, Carlos Tevez a fost faultat in suprafata de pedeapsa, arbitrul chilian Carlos Chandia a acordat penalty, iar Riquelme a transformat fara emotii.

Guardado, fara indoiala cel mai bun jucator al mexicanilor din aceasta semifinala, putea sa relanseze jocul cu un sut din vole, dar mingea a trecut pe langa poarta. In ultimele secunde de joc, Messi a fost aproape de a reusi dubla, insa a sutat si el pe langa poarta.

Scor final: Mexic – Argentina 0-3, iar argentinienii merg in marea finala sa se bata cu rivalii de-o viata, brazilienii, care au trecut de Uruguay cu 5-4 dupa loviturile de departajare.

Argentina: – 1-Roberto Abbondanzieri; 8-Javier Zanetti, 2-Roberto Ayala, 15-Gabriel Milito, 6-Gabriel Heinze; 5-Javier Mascherano, 8-Juan Sebastian Veron (5-Fernando Gago 79), 15-Esteban Cambiasso, 10-Juan Roman Riquelme (16-Pablo Aimar 87); 11-Carlos Tevez (7-Rodrigo Palacio 79), 18-Lionel Messi

Mexic: 1-Oswaldo Sanchez; 5-Israel Castro, 4-Rafael Marquez, 2-Jonny Magallon, 3-Fausto Pinto; 6-Gerrado Torrado (9-Omar Bravo 46), 8-Jaime Correa (14-Gonzalo Pineda 83), 20-Fernando Arce, 18-Andres Guardado; 21-Nery Castillo, 12-Juan Carlos Cacho (7-Alberto Medina 46)