Argint pentru Ianc

Judoka oradene Olimpia Ianc si Alexandra Demian (CS Crisul) au participat la prestigiosul turneu de la Viena, dotat cu Matsumai Kup. Competitia s-a desfasurat la Matsumai Budo Center, sub egida institutului japonez Tokai University.

„A fost un turneu cu un nivel valoric extrem de ridicat, la care au luat parte sportivi din 22 de tari, printre care nu mai putin de 60 de judoka japonezi”, ne-a declarat antrenorul Emil Morar.

Olimpia Ianc a avut evolutii foarte bune la categoria 48 kg, reusind sa cucereasca medalia de argint. Ea a obtinut patru victorii prin ippon, pierzând finala în fata unei sportive maghiare. Alexandra Demian a fost eliminata în turul secund al categoriei 52 kg. Turneul s-a încheiat cu un stagiu comun de pregatiri.