Arsenal invinge dramatic pe United

ANGLIA – Arsenal Londra a invins cu 2-1 (0-0) pe Manchester United printr-un gol reusit de golgeterul Thiery Henry in penultimul minut de prelungire. United a deschis scorul prin Wayne Rooney in minutul 53, “tunarii” restabilind egalitatea prin rezerva Van Persie, cand mai erau de jucat doar sapte minute din meci.

Henry a dat lovitura de gratie in minutul 93, cu o frumoasa lovitura de cap, lupta pentru titlu ramanand inca deschisa, desi Manchester United isi pastreaza avansul de sase puncte in fata lui Chelsea.

Pentru prima data gazduit de noua arena Emirates Stadium din Londra, derby-ul dintre Arsenal si Manchester United a fost unul deosebit, nelipsind inclestarea specifica fotbalului britanic, ocaziile de poarta, golurile si mai ales dramatismul finalului de joc.

Partida a debutat vijelios cu ambele echipe trecand pe rand la conducerea jocului, cu un plus pentru gazde la capitolul posesie. Prima faza de poarta a aparut tarziu, in minutul 22, cand Hleb a recuperat un balon in jumatatea “diavolilor”, Adebayor a centrat pentru Rosicky, iar cehul a tras in forta peste poarta.

La jumatatea primei parti Arsenal avea o posesie zdrobitoare de 71%, desi ocaziile la poarta lui Van der Sar intarziau sa apara. In minutul 33 s-a consumat cea mai mare ocazie a reprizei, Henry reluand din cativa metri in bratele lui Van der Sar, din centrarea perfecta a togolezului Adebayor.

Finalul de repriza le-a apartinut elevilor lui Sir Alex Ferguson, care au trecut in doua randuri pe langa deschiderea scorului. Mai intai Rooney l-a intins serios pe Lehmann, cu o torpila din afara careului, pentru ca la faza imediat urmatoare acelasi goalkeeper german sa respinga providential din fata lui Larsson.

In partea a doua oaspetii au iesit mai curajos in atac si dupa opt minute de la reluare Rooney a reusit deschiderea scorului, cu o lovitura de cap din coltul careului mic. Evra a patruns pe stanga, a centrat in careu, Toure a deviat usor pe spate si Rooney, pe faza, a impins balonul in poarta.

Pe masura trecerii timpului, United parea tot mai stabila pe joc, Arsene Wenger aruncandu-i in lupta pe Van Persie (67) in locul lui Hleb si pe Baptista (79) in locul lui Flamini. Si tehnicianul francez s-a dovedit foarte inspirat in alegerile sale.

In minutul 83 Van Persie a restabilit egalitatea cu un sut sub transversala, fructificand ideal centrarea lui Rosicky de pe dreapta. United nu s-a precipitat, dand semne ca s-ar multumi cu rezultatul, iar in penultimul minut de prelungiri, Henry le-a aplicat oaspetilor lovitura de gratie, fructificand cu capul din 10 metri, o noua centrare de pe dreapta.

In urma acestui insucces, Manchester United ramane la sase puncte de Chelsea, in timp ce Arsenal se mentine in plasa lui Liverpool.