Arsenal si Barca in semifinale

Romania a ramas aseara fara niciun reprezentant in Liga Campionilor, cea mai importanta intrecere europeana intercluburi de fotbal, dupa ce Juventus Torino, a fost eliminata din sferturile de finala ale competitiei de Arsenal Londra.

Pe ‘Stadio Delle Alpi’, liderul detasat in Serie A n-a fost in stare sa rastoarne scorul din tur, cand ‘tunarii’ s-au impus, la Londra, cu 2-0. Aseara, scorul a fost egal, 0-0. Juve a terminat meciul in zece oameni, cehul Pavel Nedved fiind eliminat in minutul 77.

La fel ca si-n tur, Mutu n-a impresionat, fiind primul jucator schimbat de Fabio Capello. Titular, pitesteanul a fost inlocuit in minutul 61 cu Zalayeta. In acest sezon al Ligii, romanul a marcat un singur gol. Stagiunea trecuta, Juve a fost eliminata in ‘sferturi’ de o alta formatie britanica, Liverpool.

Tot aseara, Barcelona, principala favorita la castigarea trofeului, a trecut, pe ‘Nou Camp’, de Benfica, cu 2-0 si s-a calificat in semifinale. In minutul 5, Ronaldinho a irosit o lovitura de la 11 metri. In tur, la Lisabona, meciul se terminase cu un scor alb.

In semifinalele programate pe 18/19 si 25/26 aprilie, Arsenal va da piept cu Villarreal, iar Barcelona va intalni pe AC Milan.