Asesoft a castigat Cupa Romaniei

Ediţia din acest an a Cupei României la baschet masculin a fost câştigată de formaţia Asesoft Ploieşti, care a învins cu scorul de 78-74 (45-41) echipa Poli Cluj, în finala disputată miercuri seara în sala “Transilvania” din Sibiu.

Asesoft a dominat meciul, iar cu 10 minute inainte de final conducea cu 63 la 55.

Clujul a reusit un joc de urmarire in sfertul al treilea, gratie jocului bun al lui Predrag Mijuskovic, care a reuşit două coşuri de la trei puncte şi câteva actiuni spectaculoase.

Ploieştiul s-a menţinut în avantaj graţie lui Avlijas şi Burlacu, iar finalul a fost strâns, elevii lui Perisic presand pentru egalare. Asesoft si-a pastrat calmul si gratie experientei acumulate in cupele europene a invins cu 78-74, fara emotii.

In meciul pentru locul 3, Dinamo Erbaşu Bucureşti a dispus cu 98-86 (45-47) de Atlassib Sibiu.