Astra vrea 3-0 la masa verde

Scandalul de la meciul Craiova – Astra (5-2, jucat vineri in Divizia B) continua. Lumina de pe stadionul Ion Oblemenco s-a stins in ultimele minute ale primei reprize.

Pana de curent s-a remediat dupa o ora. Astra vrea 3 puncte la masa verde, in timp ce oficialii Craiovei afirma ca au fost sabotati si ii cauta pe infractorii care au rablagit nocturna.

În ultimul minut al primei reprize a meciului Universitatea – Astra, reflectoarele nocturnei de pe ‘Ion Oblemenco’ s-au stins brusc.

Era 5-0 pentru alb-albaştri, iar soarta oaspeţilor risca să devină şi mai cruntă în partea a doua. După câteva secunde de incertitudine, observatorul partidei, Nicolae Lupescu, din Bucureşti, a decis să se dispute şi secundele rămase din prima parte, considerând că erau condiţii normale de joc.

‘Adică eu, la 65 de ani, văd de la o poartă la alta şi voi la 25 de ani nu vedeţi? Se joacă şi ultimul minut fără discuţie’, a spus Nicolae Lupescu.

Apoi, observatorul a stabilit, conform regulamentului, un termen de o oră de la ora oficială de începere a reprizei secunde, pentru ca problema să fie rezolvată.

Nocturna a fost reactivată după 46 de minute de la ora când trebuia să fie dat startul reprizei secunde şi totul a fost OK până la urmă.

Oficialii Astrei au numărat 68 de minute de întrerupere a jocului, dar calculele lor nu au fost reale. Chiar dacă am include şi cele 15 minute de pauză, meciul s-a reluat după 61 de minute, dar condiţii normale de joc erau după 57 de minute, partida fiind reluată după alte patru minute de la reaprinderea nocturnei din cauza întârzierii revenirii oaspeţilor de la vestiare.

Contestaţia depusă de oficialii Astrei va fi judecată miercuri la FRF.

În privinţa cauzelor care au produs incidentul de vineri seara, conducerea clubului Universitatea Craiova va sesiza astăzi Poliţia şi Parchetul pentru demararea unei anchete în scopul elucidării acestora.

Ancheta este necesară atât pentru a se afla persoanele care au avut intenţia şi interesul ca Universitatea să piardă cu 0-3 un joc pe care l-a câştigat încă din primele minute, cât şi pentru a se evita în viitor asemenea probleme.