Atât de aproape de semifinale

7Comentarii
Poloiştii orădeni au făcut astă seară un meci mare în faţa uneia dintre cele mai titrate echipe ale poloului maghiar, Honvéd Budapesta, pe care au dominat-o pe alocuri cu autoritate şi doar neşansa de la loviturile de departajare i-a împiedicat să acceadă în semifinalele LEN Trophy.

Meciul în sine a fost dramatic. Monostori a deschis scorul pentru gazde, Diaconu a făcut 2-0, dar primul sfert s-a încheiat cu 3-2. Diferenţa de un gol s-a menţinut până la pauză, scor 5-4. Sfertul trei a fost spectaculos. CSM DigiOradea a refăcut pentru prima dată diferenţa de trei goluri, scor 7-4, după care s-a desprins la patru goluri, scor 8-4, prin reuşita lui A. Creţu. Gazdele conduceau înaintea ultimului sfert cu 8-5 şi calificarea se profila. Din nefericire, descalificările lui Kádár şi Monostori au cântărit enorm în desfăşurarea ulterioară a meciului. Egalitatea s-a păstrat şi după ultimul sfert, scor 9-6, după care au urmat cele două reprize de prelungiri. Cele două echipe, sleite de puteri, au înscris câte un gol, prin Negrean, respectiv Hárai, diferenţa de trei goluri păstrându-se, scor 10-7.

Din păcate, Honvéd a câştigat loteria penalty-urilor de departajare, deşi Barát a apărat prima lovitură a maghiarilor. Hárai, Salamon, Szivós şi Tóth au înscris, în timp ce cei doi centru orădeni, Chioveanu şi Kincses nu l-au putut învinge pe portarul naţionalei Ungariei, Gergely. Honvéd s-a impus la penalty-uri cu 4-2, obţinând o calificare pe muchie de cuţit în semifinalele LEN Trophy. CSM Digi părăseşte pentru a doua oară consecutiv competiţia în sferturile de finală, dar în acest an ar fi meritat din plin să acceadă mai departe.

Bazinul Olimpic „Ioan Alexandrescu”. Spectatori: circa 1200

CSM Oradea – Honvéd Groupama Budapesta 12-11 (3-2, 2-2, 3-1, 1-1; 0-1, 1-0; 2-4)

CSM Oradea: Barát, D. Creţu – portari; Samuilă, Baidoc, Diaconu 3 (2 din 5 metri), Chioveanu, Popoviciu, Tarnoveţchi, Kincses 1, A. Creţu 4 (1 din 5 metri), Monostori 1, Kádár, Negrean 3. Antrenor: Cornel Gordan

Honvéd: Gergely, Lévay – portari; Hangodi, Mátyás, Salamon 2 (2 din 5 metri), Bátori 1, Jansik 2, Szivós 3 (1 din 5 metri), Tóth 1 (din 5 metri), Gor Nagy, Angyal, Hárai 3 (1 din 5 metri). Antrenor: Vad Lajos

Arbitri: Nenad Peris (Croaţia), Hans Klopper (Olanda). Delegat LEN: Bartholomew Muscat (Malta)

Superiorităţi numerice: 11-12

Descalificări: Kádár ’23, Monostori ’30, ambii pentru câte trei eliminări / Tóth ’14, eliminat definitiv cu drept de înlocuire