Atleţi medaliaţi la GP şi CN Universitar

Săritoarea Cornelia Deiac
Cornelia Deiac, Nagy Norbert, Andrea Ispan şi Adrian Pop s-au situat pe locurile I.

Stadionul Tineretului „Iolanda Balaş Söter” a găzduit la finele săptămânii trecute etapa I a GP-ului atletic pentru seniori şi tineret, precum şi Campionatele Naţionale Universitare. Cele două competiţii au prilejuit realizarea unor rezultate remarcabile pentru atleţii orădeni, care au reuşit mai multe clasări pe podium.

Multipla campioană naţională Cornelia Deiac a câştigat proba feminină de săritură în lungime, cu 6,29 m, ea fiind de altfel selecţionată în lotul naţional pentru Universiadă, competiţie care va avea loc în luna iulie, la Belgrad. Tot pe locul I s-a clasat Nagy Norbert, în proba masculină de săritură în înălţime, cu 2,05 m. Acelaşi sportiv a ocupat locul secund la triplusalt, cu 15,48 m. La lungime masculin, Lénárd Norbert s-a situat pe locul secund cu 7,39 m, nou record personal. El a fost urmat în clasament de alţi doi orădeni, Andrei Sasca şi Borsi Imre, cu 7,07 m, respectiv 7,04 m. Hallai Erika s-a situat pe locul V la lungime feminin, cu 5,98 m. Concurând la GP, Andrea Ispan s-a impus la înălţime feminin, cu rezultatul de 1,80 m. Atleţii săritori sunt legitimaţi la CSU Oradea, antrenori Mariana şi Virgil Preda. Tot la GP s-au remarcat Korodi Cristian (antrenoare Korodi Ibolya), situat pe locul III la 200 m tineret, cu timpul de 22,17”, nou record personal. Ştafeta masculină de 4×100 m, în alcătuirea Silviu Uivaroşan, Korodi Cristian, Andrei Sasca, Borsi Imre (antrenoare Korodi Ibolya) s-a clasat pe locul secund, cu 42,82”.

În probele de aruncări, Adrian Pop s-a situat pe locurile I la tineret, respectiv II la seniori, la ciocan, cu 65,95 m. Tot la ciocan, Mátyás József a ocupat locul I la juniori II, cu 58 m. Pop şi Mátyás sunt legitimaţi la CS Crişul, antrenori Livia şi Albert Méhes. Un alt sportiv performer al secţiei de aruncări, Alexandru Méhes, nu a putut concura, fiind accidentat.