Atleţi veterani pe podium

BUCURESTI - În Capitală au avut loc în weekend întrecerile Campionatului Naţional de atletism în aer liber pentru veterani.

Oradea a fost reprezentată de sportivii Beres Ileana şi Papp Gáspár, care s.au aflat printre protagoniştii concursului, reuşind să urce pe podium. Astfel, Beres Ileana a cucerit două medalii de aur, în probele de 400 metri, cu timpul de 66,15”, respectiv la 5.000 metri, cu 19’38,40”, ambele rezultate constituind noi recorduri naţionale la categoria de vârstă 45 de ani.

La rândul său, Papp Gáspár a obţinut o medalie de aur la aruncarea ciocanului, cu 28,60 metri, şi două medalii de argint, la aruncarea discului, cu 27,20 metri, respectiv la 100 metri, toate la categoria 65 de ani. Beres Ileana a mai participat în această vară la CE (Ljubljana, Slovenia), respectiv la CM pentru veterani (Clermond Ferrand, Franţa), luând startul la probele de 1.500 metri. Ea s-a clasat la ambele competiţii pe locul IV, cu timpii de 5’04,9”, respectiv 5’03,4”.