Au bătut şi Clujul!

TIMIŞOARA - Elba continuă seria meciurilor incredibile, cu o nouă victorie în campionat, de data asta asupra unei echipe de top, Mobitelco Cluj-Napoca.

Partida dintre Timişoara şi Cluj se anunţa ca un adevărat derbi al acestei părţi de ţară, mai ales că se întâlneau formaţiile care ocupau înainte de meci locurile 4, respectiv 3. Echipa oaspete, cu un lot puternic pleca favorită, însă şi Elba avea un cuvânt de spus, deoarece pe teren propriu a clacat o singură dată, la mare luptă în jocul cu Dinamo. Importanţa jocului, precum şi presiunea unei astfel de partide s-a resimţit şi în teren, unde jucătorii au făcut numeroase greşeli. Totuşi, ambele formaţii au punctat la voinţă şi la dăruire cu un plus pentru baschetbaliştii echipei timişorene, care şi-au dorit mai mult victoria.

Legiunea sârbă, din cadrul grupării bănăţene a dominat trupa română-americană-sârbă din tabăra ardeleană, iar aceasta s-a văzut pe tabela de scor. După un prim sfert fulminant, cu reuşite la ambele coşuri, 26 – 22, a urmat o perioadă în care s-a pus mai mult accent pe apărare. Doar 10 – 9 în sfertul doi, şi 14 – 12 în a treia pătrime. Cu un avans de 7 puncte, timişorenii au intrat încrezători în ultimele 10 minute. Oaspeţii au tras din răsputeri să ajungă măcar în prelungiri, dar forţa grupului bănăţean şi-a pus amprenta pe finalul jocului, 70 – 66 pentru Elba, care a obţinut astfel cea mai frumoasă victorie de pe teren propriu. A impresionat Markovici, cu o pofta deosebită de joc şi 24 de puncte reuşite, neobositul Marjanovici (17) şi Pesici, tot cu 17 puncte, în timp ce de la Cluj, fostul „timişorean” Medvedj a reuşit 21 de puncte.