Au caştigat lupta din noroi

SANTION – Meci deosebit de încrâncenat între liderul Luceafărul Lotus şi Transil Târgu Mureş, echipă care vizează locul doi, care duce la baraj. Amprenta asupra evoluţiei celor două combatante şi-a pus-o starea terenului moale şi plin de noroi.

Gazdele au reuşit să se acomodeze mai bine pe această suprafaţă şi în minutul 11 Şuteu a pătruns în careu, a fost agăţat de Pap şi arbitrul a indicat punctul de la 11 metri. Ember a şutat plasat în dreapta lui Ceclan, care a ghicit colţul, dar nu a putut scoate balonul (1-0). Jocul a fost caracterizat de o nervozitate excesivă, iar arbitrul a fost darnic în acordarea cartonaşelor galbene şi chiar a celor roşii. Din minutul 36 mureşenii au rămas în inferioritate, după ce Pap a primit al doilea galben. Înainte de pauză, Anton a centrat, Şuteu a lăsat balonul fiind în ofsaid, iar Ţârlea a preluat şi a trimis pe lângă portar.
„Gest incalificabil”
În repriza a doua bihorenii au punctat pe contraatac prin Şuteu, care l-a driblat şi pe Ceclan (’58). Mureşenii au înscris şi ei, dar golul lui Astafei a fost anulat pe motiv de ofsaid (’70). Din minutul 73, bihorenii au rămas în zece, Anton fiind eliminat. Personajul principal al ultimelor minute a fost Cuc. Intrat pe teren a colecţionat rapid un „galben”, după care a deviat mingea în bară în minutul 89. Apoi şi-a pierdut cumpătul şi i-a administrat un cap în figură lui Igna, căruia i-a spart nasul. „Gestul lui Cuc este incalificabil. Va plăti pentru ce a făcut”, a spus la final antrenorul Lucian Ciocan.
În al doilea minut de prelungiri, Ceclan a apărat lovitura de la 11 metri executată de Ember pe centrul porţii. „A fost un meci de angajament, în faţa unei echipe ambiţioase. Important este rezultatul. Nu cred că s-a pus vreun moment problema învingătoarei”, a mai spus Ciocan.

Luceafărul Lotus – Transil 3-0 (2-0)
Au marcat: Ember ’11 penalty, Ţârlea ’44, Şuteu ’58
Luceafărul: Câmpan (’85 Goia) – Ardelean, Muşuroaia, Iova, Letan – Ember, Filip, Ghilea (’55 Buştea), Anton – Şuteu (’62 Cipău), Ţârlea (’76 Cuc). Antrenor: Lucian Ciocan.
Transil: Ov. Ceclan – Vereş (’68 Curticăpean), Pap, Igna, Sălăgean (’46 Văidean) – Szabo, Zagon (’55 Vasiu), Karda, Szilard – Stoica (’66 Gabor), Astafei. Antrenor: Alexandru Andraşi.
Cartonaşe galbene: Anton ’14 şi 73, Şuteu ’27, Ardelean ’51, Iova ’51, Cuc ’81 / Pap ’10 şi 36, Stoica ’25, Karda ’28, Văidean ’55, Astafei ’70
Cartonaşe roşii: Anton ’73, Cuc ’90+1 / Pap ’36
Arbitri: Flavius Roşu (Timişoara) – Radu Herţia, Doru Iancu (ambii din Cluj-Napoca). Observator FRF: Nicolae Ardelean (Arad).