Au demonstrat că se poate

ORADEA – FC Bihor a vindecat Unirea Alba Iulia de sindromul promovării, după un meci extrem de disputat în care jucătorii orădeni au luptat şi au pus suflet.

Gazdele au preferat un joc prudent, de aşteptare, iar şansa le-a surâs la prima acţiune mai consistentă de atac. În minutul 12, Sebi Achim a şarjat pe partea stângă, l-a driblat pe Hârciagă, a centrat, Mihu a deviat până la Bucur, care de la 12-13 metri a trimis cu efect la colţul lung, făcând inutil plonjonul lui Rotaru. După patru minute, devierea cu capul a lui Andor a trecut prin faţa porţii. În căutarea golului promis, ex-orădeanul Foro şi-a încercat norocul cu un şut surprinzător de la 35 de metri, dar Lipitor a scos de sub transversală (17).

Oradea a cedat deliberat iniţiativa, preferând o apărare în propria jumătate de teren, mizând doar pe contratac. Chiar dacă a fost enervantă pe alocuri, deoarece presiunea Unirii a crescut treptat, iar FCB s-a apărat în propria jumătate, tactica s-a dovedit eficientă. Alba putea egala în minutul 30, când Pepenar, nemarcat, la zece metri a trimis cu capul pe centrul porţii, Lipitor a prins. FCB a replicat tăios prin Bucur, care l-a întors pe Goia şi a şutat de la 13 metri, la o palmă de bară (34). Foro a căzut apoi în careu şi a cerut penalty după duelul cu Ambruş, dar Cristina Ionescu a lăsat jocul să continue (40). În prelungiri, V. Florea a centrat în faţa porţii, Andor l-a păcălit din preluare pe Rotaru, dar a intrat în unghi şi de la doi metri a trimis în plasa laterală.

Au rezistat eroic

La pauză, Şunda a operat două schimbări sperând să resusciteze atacul. Unirea a presat în continuare, fără prea mult succes, pentru că defensiva gazdelor a reuşit să reziste. Pepenar a dat unele emoţii când a şutat de la 15 m, peste transversală (58). Cu fundaşii la centrul terenului, oaspeţii au neglijat defensiva. Pe contraatac, Bucur l-a pus la încercare pe Rotaru cu un lob de la 20 m, dar portarul a respins de sub bară (62). Acelaşi Bucur a şutat din întoarcere, de la marginea careului, puţin peste (70).

Seria ocaziilor ratate de FCB a continuat cu una uriaşă. Pe contraatac, Andor i-a luat faţa lui Hârciagă, după care l-a driblat şi de la zece metri a şutat în Rotaru (78). Cornerul a fost executat de Opriceană şi Gongolea a majorat diferenţa cu o lovitură de cap de la 11 m. La 0-2, Alba solicitat penalty la căderea în careu a lui Dăscălescu, după duelul cu Ambruş (79). La faza următoare, Opriceană a şutat puternic de la 14 m şi Rotaru a respins în corner. În al treilea minut de prelungiri, Foro a şutat de la 20 m, Lipitor a plonjat şi a respins., iar din tribune s-au auzit din nou aplauze menite să răsplătescă efortul şi rezultatul orădenilor.

FC Bihor – Unirea Alba Iulia 2-0 (1-0)

Stadion Municipal. Teren bun. Spectatori: 1.000

Au marcat: C. Bucur ’12, Gongolea ’78

FC Bihor: Lipitor – Ţârcă, Ambruş, Gongolea, Cl. Cosma – S. Achim (’74 D. Muscă), Săndulescu, Mihu – Andor (’82 R. Ardelean), V. Florea (’69 Opriceană) – C. Bucur. Antrenor: Gheorghe Silaghi.

Unirea: Rotaru – Hârciagă, I. Cazan, Goia, Mărincean (’72 M. Dăscălescu) – Foro, Dâlbea, S. Ghiorma, C. Cristea (’46 Găldeanu) – Zăgrean (’46 Dabu), Pepenar. Antrenor: Aurel Şunda

Remarcaţii meciului: C. Bucur, Gongolea, Săndulescu, S. Achim / Rotaru, Goia

Cartonaşe galbene: Mihu ’44, Andor ’63, Săndulescu ’72 / Cazan ’35, Ghiorma ’42, Găldeanu ’86

Arbitri: Cristina Ionescu (Vulcan) – Lorin Udrea, Mihaela Popescu (Târgu Jiu)

Observator FRF: Iosif Gherghely (Baia Mare).