Au dominat CE de shotokan-fudokan

PRAGA - Delegaţia României şi-a tăiat partea leului la Campionatul European de Karate Tradiţional Shotokan-Fudokan. Sportivii noştri au cucerit un număr totat de 122 de medalii, dintre care 58 de aur, 28 de argint şi 36 de bronz la categoriile copii, cadeţi, juniori, tineret şi seniori.

Interesant este faptul că România a adunat un număr de medalii decât toate celelalte ţări care au urcat pe podium, Rusia, Polonia, Belarus, Macedonia, Italia, Cipru, Turcia şi Serbia totalizând 120 de medalii.

„Rezultatele sunt foarte bune, un pic peste aşteptările mele. După cum ne-am aşteptat România a fost pe locul 1”, ne-a declarat antrenorul emerit Pavel Vancea, care a avut la lotul naţional zece sportivi de la CS UAMT-U Agora, alţi trei fiind de la Fudoshin. Cel mai medaliat karateka din delegaţia noastră a fost orădeanul Raul Tudorică. El a urcat de şapte ori pe podium, adjudecându-şi cinci de aur, una de argint şi una de bronz. „Nu m-am plictisit să urc pe podium. A fost unul din cele mai grele concursuri la care am participat”, a precizat sportivul, care până acum a adunat vreo 140 de medalii de-a lungul carierei. Karateka orădeni au contribuit cu 13 medalii la bilanţul general realizat de România la aceste Campionate Europene.