Au încercat, dar nu au reuşit

ORADEA - Reveniţi pe teren propriu după dubla deplasare de la Târgu Mureş şi Braşov, baschetbaliştii orădeni şi-au pus speranţe în meciul cu BC Târgovişte, echipă situată pe locul 13 în clasamentul Diviziei A.

Partida s-a disputat din nou la sala LPS Bihorul, care nu oferă la ora actuală condiţii normale de joc, în absenţa vestiarelor şi a grupurilor sociale, aflate în proces de renovare. Din păcate, meciul din ultima etapă, cu campioana en titre, CSU Asesoft Ploieşti, se va juca tot la LPS, Arena „Antonio Alexe” fiind ocupată sistematic cu acţiuni extra-sportive. „Să vedem dacă cei de la Asesoft vor accepta să joace în astfel de condiţii”, se confesa după partida de sâmbătă antrenorul gazdelor, Veres Attila.

Revenind la meciul CSM Oradea – BC Târgovişte, acesta a avut două părţi distincte ca desfăşurare. Tânăra echipă orădeană a început jocul cu mult entuziasm, crezând într-o posibilă victorie. Gazdele şi-au adjudecat primul sfert cu 26-21, surprinzându-şi adversarii, care aveau totuşi nu mai puţin de şase jucători străini în lot. Oaspeţii şi-au revenit „din pumn” în sfertul secund, trecând la conducere, dar meciul a rămas foarte echilibrat.

Au cedat după pauză

Scorul la pauză, 40-44, oferea în continuare speranţe pentru orădeni. Din păcate, pauza nu a fost un sfertnic deloc bun pentru echipa gazdă. Formaţia târgovişteană a dominat categoric jocul în sfertul trei, scor 54-75, reuşind să se distanţeze pe tabelă şi să tranşeze practic disputa. În ciuda eforturilor depuse, elevii antrenorului Veres Attila n-au izbutit să revină în joc, ultimul sfert fiind dominat tot de oaspeţi. Scorul final, 69-97, este poate mult prea sever faţă de aspectul jocului, mai ales în prima sa jumătate.

„Băieţii nu au rezistat, prăbuşindu-se după pauză. Banca prea scurtă şi oboseala acumulată de titulari şi-au spus cuvântul. Este greu să jucăm tot cu aceiaşi jucători în teren, fără posibilitatea de a face schimbări. Intervine oboseala, apar greşelile, lipsa de concentrare şi faulturile. Deocamdată, atâta putem. Poate că am ajuns să cerem prea mult de la aceşti jucători. Oricum, am jucat până la pauză de la egal la egal cu o echipă plină de stranieri”, a afirmat antrenorul Veres Attila.

Sala de jocuri sportive a LPS Bihorul. Spectatori: circa 200

CSM Oradea – BC Târgovişte 69-97 (26-21, 14-23, 14-31, 15-22)

CSM Oradea: Stretea 17 (3×3), Horga, Szijártó 9 (3), Török 18, Demjen 5, Pascu 2, Lázár 4, Pop 4, Hora 10 (1), Botos, Hidi, Vesa. Antrenor: Veres Attila

BC Târgovişte: Samajlovic 13 (2), Tasic 17, Andrei 13 (1), Paşca, Răducanu, Lazic 4, Virijevic, Nanev 15 (1), Stamate 3 (1), Jiscanu 4, Arthur Lee 24 (5), Mihuţ 4. Antrenor: Tudor Costescu

Arbitri: Dorin Fumu (Iaşi) – Gabriel Dima (Bucureşti), Vlad Potra (Cluj-Napoca). Comisar FR Baschet: Florin Baloşescu (Braşov)