Au încheiat turul cu un eşec

ORADEA – CSM Leonardo a produs surpriza etapa trecută, când a reuşit să învingă (pentru prima dată după promovarea în Divizia A) echipa U Mobitelco Cluj-Napoca.

Suporterii orădeni au sperat că acel succes va constitui un reviriment pentru formaţia orădeană. Din păcate, CSM Leonardo n-a izbutit să câştige şi partida cu Elba Timişoara, pe care a pierdut-o cu scorul de 77-85.
Meciul a fost în general echilibrat. Gazdele au deschis scorul prin Bellucci, dar timişorenii au trecut apoi la conducere, terminând primul sfert în avantaj, scor 20-25. Orădenii au fost mai inspiraţi în sfertul secund, reuşind să egaleze, scor 29-29 (’13), dar Elba intră la pauză cu avantaj, scor 39-43. Gazdele şi-au continuat cursa de urmărire, izbutind chiar să preia conducerea, scor 54-51 (’27), însă timişorenii revin, terminând sfertul al treilea tot în avantaj, scor 56-61. Din nefericire, Elba a dominat jocul în ultimul sfert, reuşind să se impună în final, scor 77-85.
„Nu am jucat bine nici în atac, nici în apărare. Din păcate, astăzi (miercuri, n.r.) nici titularii nu au corespuns, evoluţia lor fiind sub aşteptări. Vom încerca să ne întărim lotul în perioada de vacanţă”, a afirmat la conferinţa de presă antrenorul secund al CSM Leonardo, Veres Attila. De cealaltă parte, Dragan Petricevic nu şi-a ascuns satisfacţia pentru succesul de la Oradea. „Mă bucur că am câştigat acest meci, care era foarte important pentru noi. Oradea avea un moral ridicat după succesul cu Clujul şi ne-a pus şi nouă destule probleme. Noi am schimbat sistemul de apărare de mai multe ori, fapt care a încurcat jocul gazdelor. Am jucat bine în ultimul sfert, când s-a decis soarta întâlnirii”, a declarat antrenorul timişorean.
Arena „Antonio Alexe”. Spectatori: circa 400
CSM Leonardo – Elba U Timişoara 77-85 (20-25, 19-18, 17-18, 21-24)
CSM Leonardo: Morris 12 (1×3), Szijártó 3 (1), Racoviţan 8 (2), Trif 4, Apostol 16, Djordjic 20, Klimas 7, Lázár, Hora, Kiss, Bellucci 4, Boitoş 3. Antrenori: Kósa Zoltán, Veres Attila
Elba: Talabă, Tudosă 3 (1), Kabengele 2, Velickovic 15 (1), Pesic 24 (4), Markovic 14 (2), Păltinişanu 6, Nisavic 11, Czmor, Stăncuţ, Lekic 10. Antrenor: Dragan Petricevic
Arbitri: Marius Epure (Râmnicu Vâlcea) – Mihai Săndulache (Bucureşti), Alexandru Anica (Târgovişte). Comisar FR Baschet: Ion Breza (Bucureşti)
Descalificări: Klimas ’28, Apostol ’34 / Păltinişanu ’31, toţi pentru câte 5 greşeli personale