Au inscris peste 100 de puncte

Baschetbaliştii de la CSM Oradea au învins Politehnica Iaşi cu scorul de 112-75.

CSM Oradea a reuşit pentru prima dată în actualul campionat să treacă de bariera celor 100 de puncte, după un meci foarte bun. Gazdele au făcut spectacol, oferindu-se suporterilor o prestaţie de bună calitate, într-un ritm susţinut pe parcursul întregului meci.

Antrenorul Cristian Achim a rulat toţi jucătorii înscrişi în foaia de joc, folosind cu precădere orădenii din lot. Chiar şi în aceste condiţii, superioritatea gazdelor a fost categorică, echipa oaspete oferind o replică palidă, sub aşteptări, mai ales că venea după o victorie în etapa trecută. Orădenii au început meciul în trombă, cu un coş de trei puncte al lui Maric, detaşându-se apoi imediat la zece puncte diferenţă, scor 16-6 (5). Partida a fost în continuare fără istoric, dominarea gazdelor fiind netă. În sfertul secund, diferenţa a trecut de 20 de puncte, scor 43-23 (’16), rezultatul la pauză fiind 57-35. Echipa ieşeană s-a ţinut ceva mai bine pe picioare în sfertul trei, câştigat însă tot de orădeni.

Diferenţă ameţitoare

Băieţii antrenorului Achim au iuţit din nou ritmul în ultimul sfert, mărindu-şi şi mai mult avantajul. Diferenţa de pe tabela de marcaj a ajuns la 30 de puncte, scor 84-54 (’33). Horia Hora a atins cota 100, printr-o aruncare de trei puncte, scor 100-65 (’36). Formaţia oaspete este realmente groggy şi ecartul atinge nu mai puţin de 40 de puncte, scor 110-70 (’40). Scorul final, 112-75, este sugestiv pentru diferenţa de valoare dintre cele două echipe.

CSM Oradea va avea o misiune dificilă în această săptămână, urmând să joace miercuri în deplasare cu Steaua, iar apoi va primi sâmbătă vizita celor de la BCM U Piteşti.

G.N.

Arena „Antonio Alexe”. Spectatori: circa 800
CSM Oradea – Politehnica Iasi 112-75 (28-14, 29-21, 20-18, 35-22)
CSM Oradea: Ştefan 10, Szijártó 6 (2×3), Maric 6 (1), Paşca 10 (2), Stretea 5, Topcov 9, Hora 8 (2), Mandic 10 (2), Török 10 (2), Lázár 5, Mitchell 13 (3), Schachtner 20 (1). Antrenor: Cristian Achim. Asistent: Călin Pop
Poli Iaşi: Dawson 10 (1), Huludeţ 10, Hurjui, Nicolae 14, Moscalu 2, Amarghioalei 8 (2), Marinkovic 3, McCollough 22 (1), Anghel 6. Antrenor: Costel Moscalu
Arbitri: Cosmin Prişcă – Bedir Şefer, Gabriela István. Comisar FR Baschet: Alexandru Columban