Au învins, dar n-au convins

ORADEA – Handbaliştii tricolori au obţinut, conform aşteptărilor, o victorie fără probleme în meciul de debut din preliminariile de calificare la CM 2009, învind Ciprul fără a se întrebuinţa prea mult.

Elevii antrenorilor Omer Aihan şi Petru Ghervan au întâlnit joi seară un adversar mai mult decât modest, care s-a străduit să ofere o replică onorabilă.

Primă repriză modestă

Tehnicienii noştri au început jocul cu formula Stănescu – Iacob, Buricea, Petrea, Stavrositu, Pârâianu, Toma. Debutul meciului a fost favorabil tricolorilor, care s-au distanţat după câteva minute pe tabela de marcaj, scoruri 1-0 (‘2), 4-2 (‘7), 7-5 (’12), 9-5 (’14).

În jocul gazdelor au existat însă şi căderi inexplicabile, cauzate de nesincronizări între jucători, neatenţii sau pase greşite. Ca urmare, ciprioţii s-au apropiat la un singur gol, scoruri 9-8 (’18), 10-9 (’20). Tricolorii au depăşit apoi aceste momente penibile, diferenţa clară de potenţial dintre cele două echipe spunându-şi cuvântul. România s-a detaşat pe tabela de marcaj, intrând la cabine cu avantaj de cinci goluri la pauză, scor 17-12.

Spectacol după pauză

În repriza secundă, pe teren a existat practic o singură echipă, cea a României, care a făcut ce a vrut în faţa unui advesar vlăguit de puteri. Introdusă în joc după pauză, extrema Ghionea a marcat cinci goluri în doar 12 minute, impulsionând jocul gazdelor. Diferenţa de pe tabela de marcaj a crescut rapid, scorui 20-12 (’34), 22-14 (’40), 26-18 (’46), ajungând apoi la zece goluri, scor 29-19 (’50), prin reuşita aceluiaşi Ghionea. Tricolorii sunt preocupaţi să facă spectacol, încercând şi reuşind goluri din combinaţii aeriene pe semicerc sau din aruncări de la mare distanţă, capitol la care au excelat Jurcă sau Şania.

Partida s-a încheiat cu scorul de 36-23, rezultatul reflectând în mică măsură diferenţa de valoare dintre cele două echipe. Victoria de joi seară este însă puţin concludentă, fiind de aşteptat ca Letonia, cealaltă adversară din grupă, să fie mult superioară valoric faţă de simpatica echipa cipriotă.
România va susţine următorul meci din Grupa E duminică seară, la Nicosia, manşa retur a întâlnirii cu Ciprul.

Arena „Antonio Alexe”. Spectatori: circa 1000

România – Cipru 36-23 (17-12)

România: Stănescu, Laufceag – portari; Rohozneanu, Iacob 1, Voina 1, Buricea 5, Petrea 3, Stavrositu 1, Şania 2, Toma 7, Ghionea 6, Irimescu 2, Pârâianu 5, Jurcă 4. Antrenori: Omer Aihan, Petru Ghervan, Sorin Toacsen

Cipru: Kasparis, Economou – portari; Tsivikos 1, C. Christodoulou, Efstathiades 4, Stylianou, Sofocleous 4, Constantinou 6, P. Christodoulou, Arghyrou 2, Mavrommatis, Nikiforou 4, Godwin 2, Pelagia 1. Antrenori: Michalis Pelecanos, Petros Constantinides, Ioannis Toris

Arbitri: Jiri Opava, Pavel Valek (Cehia). Observator IHF: Kenan Sivrikaya (Turcia)

Lovituri de la 7 m: 3-5. Transformate: 1-2

Eliminări de 2′: 4-6