Au învins, dar n-au convins

DEVA – Deşi a câştigat cu scorul de 6 – 4 meciul disputat cu United Galaţi, campiona României FC CIP nu a reuşit să se ridice la valoarea care a consacrat-o.  FC CIP - United Galati 28.01.2008 II

A fost un meci spectaculos presărat cu foarte multe ratări din partea jucătorilor de la FC CIP. Probabil că acesta este tabloul rămas în mintea celor aproximativ 120 de suporteri prezenţi la meciul dintre FC CIP Deva şi United Galaţi disputat, ieri seară, la Sala Sporturilor. Dincolo de acest tablou rămâne iritarea vădită a antrenorului echipei campioane care a părăsit în grabă terenul după fluierul finalului de meci. Iar motivul stă în jocul prea degajat al celor de la FC CIP care au reuşit să rateze din orice poziţie nereuşind un scor-fluviu împotriva celor de la Galaţi.
La pauză scorul a fost de 5-2 în favoarea devenilor care s-au văzut puşi în situaţia de a termina meciul cu un egal umilitor, ţinând cont de faptul că înainte cu două minute de terminarea reprizei scorul ajunsese la 6-4 iar jucătorii de la Galaţi atacau în valuri poarta celor de le CIP. Daniel Pleşa, căpitanul echipei gălăţene, s-a remarcat în mod deosebit reuşind să înscrie de două ori şi fiind coautor la aproape toate fazele de gol iniţiate de echipa gălăţeană.
În ultimele secunde ale jocului Ioan Alioanei a reuşit să înscrie cel de-al şaselea gol pentru FC CIP şi să contabilizeze cele trei puncte în vistieria FC CIP.