Au învins fără probleme Steaua

Poloiştii de la CSM Digi au câştigat cu 13-4 şi 10-6 ultimele meciuri dinaintea turneului LEN.

Conform aşteptărilor, CSM Digi nu a întâmpinat probleme în partidele cu Steaua, în care s-a impus la pas, fără a se întrebuinţa prea mult. Poloiştii orădeni au obţinut două victorii facile, diferenţa de valoare faţă de echipa stelistă fiind evidentă.

În partida de sâmbătă, elevii antrenorului Cornel Gordan au avut un start bun, conducând cu 3-0. Steliştii au redus din diferenţă şi au reuşit să egaleze în sfertul secund, scor 3-3, dar tot gazdele au intrat în avantaj la pauză, scor 5-4. A fost singurul moment al meciului în care oaspeţii au echilibrat cât de cât jocul. Pauza a fost un sfetnic bun pentru gazde, care s-au dezlănţuit realmente în sferturile trei şi patru, în urma unui joc de bună calitate. CSM Digi a înscris nu mai puţin de opt goluri, fără a mai primi niciunul. Scorul final, 13-4, este sugestiv pentru superioritatea echipei noastre.

Urmează LEN Trophy

Partida de duminica a fost ceva mai echilibrată. CSM Digi Oradea a început din nou în trombă, conducând cu 4-0 după primul sfert, prin golurile înscrise de Chioveanu, A. Creţu, Negrean şi Baidoc. În sfertul secund, Chioveanu a înscris din penalty pentru 5-0, dar steliştii au redus din diferenţă, scor 6-3. Bucureştenii s-au apropiat la două goluri în sfertul trei, scor 6-4. A fost însă doar un „foc de paie”, pentru că orădenii s-au detaşat din nou, prin golurile lui Samuilă şi Tarnoveţchi, scor 8-4. În ultimul sfert, gazdele şi-au conservat avantajul de pe tabela de marcaj, scorul final fiind de 10-6.

Poloiştii orădeni au făcut în meciurile cu Steaua ultimele repetiţii înaintea turneului din turul secund preliminar al LEN Trophy, care va începe vineri la Oradea.

Bazinul Olimpic „Ioan Alexandrescu”. Spectatori: circa 200

CSM Digi Oradea – Steaua Bucureşti 13-4 (3-1, 2-3, 3-0, 5-0) şi 10-6 (4-0, 2-3, 2-1, 2-2)

CSM Digi: Barát, D. Creţu – portari; Samuilă 0+1, Baidoc 0+1, Diaconu, Chioveanu 3+3, Popoviciu 1+0, Tarnoveţchi 1+1, Kincses 1+1, A. Creţu 1+1, Monostori 1+0, Kádár 1+1, Negrean 4+1. Antrenor: Cornel Gordan

Steaua: Drăguşin, Pavel Popescu – portari; Giuclea 0+2, B. Matei 1+0, Toacă, C. Cotrău 0+1, Petre Popescu, Deacu, Cristescu 0+2, Oanţă, C. Stan, 1+0, Goanţă 1+0, Ghiban 1+1. Antrenor: Gelu Lisac

Arbitri: Brosovszki Attila (Arad), Adrian Vamoş (Bucureşti)

8. Sportul Studenţesc 6 0 0 6 35 – 127 0

Etapa viitoare (23-24 octombrie): Sportul Studenţesc – Dinamo, Steaua – Poli CSU Cluj-Napoca, Rapid – Amefa Arad. Meciurile Crişul – CSM Digi Oradea vor fi amânate.