Au luptat admirabil cu Asesoft

CSM Oradea s-a despartit cu fruntea sus de numerosii sai suporteri, în ultimul meci din actuala editie de campionat. Baschetbalistii oradeni „s-au batut” cu multa ardoare în partida cu CSU Asesoft din turneul play-off, luptând adeseori de la egal la egal cu valoroasa adversara.

Oaspetii au câstigat cu scorul de 78-65 si s-au calificat în turneul pentru locurile I-IV, în timp ce oradenii au încheiat campionatul pe locul VIII. Este un rezultat foarte bun pentru o echipa nou promovata, în conditiile unui lot tânar, cu multi juniori, foarte restrâns din punct de vedere numeric.

Aruncarile lui Avljas

Partida a fost echilibrata în debut, scoruri 2-2 (‘3), 7-4 (‘4), 10-11 (‘6). Oaspetii s-au impus în ultimele minute din primul „sfert”, punctând decisiv prin aruncarile de trei puncte ale lui Avljas si Burlacu. Asesoft a câstigat prima repriza cu 24-14. Cel de-al doilea „sfert” a marcat un reviriment al gazdelor, dar tot ploiestenii au câstigat repriza, scorul la pauza fiind 29-41.

Aspectul echilibrat la jocului s-a mentinut si în cel de-al treilea „sfert”. Oaspetii au controlat jocul, mentinându-si avantajul pe tabela, dar nu s-au putut desprinde la o diferenta confortabila, gratie jocului avântat al oradenilor, care s-au „agatat” de fiecare faza. Rezultatul înaintea ultimului „sfert” a fost de 45-62.

Replica juniorilor

Repriza a patra a fost cea mai frumoasa. Antrenorul Kósa Zoltán a trimis în teren nu mai putin de trei juniori, Mandache, Lázár si Kiss, alaturi de Maric si Betea acestia reusind sa le tina piept consacratilor Burlacu, Ocokolic, Krasic, Apostol et comp. CSM Oradea a câstigat ultimul „sfert” cu 20-16, dupa un joc entuziasmant.

Cel mai bun baschetbalist român al momentului, Catalin Burlacu, a fost surprins de replica oradenilor, apelând la unele duritati. Faptul a stârnit reactia ostila a publicului oradean, care nu s-a sfiit sa-l huiduiasca în ultimele minute. Rezultatul final, 65-78, consemneaza victoria incontestabila a oaspetilor, dar oradenii au meritul de a nu fi cedat lupta pâna la ultimul fluier al arbitrilor.