Au luptat, dar n-au câştigat

Oradenii si-au dorit foarte mult sa-si ia ramas bun de la propriii suporteri printr-un succes, la ultimul meci din turul campionatului. Handbalistii de la CSM Leonardo au remizat pe teren propriu, scor 26-26, cu Uztel Ploiesti.

Ei au luptat exemplar pentru victorie în partida cu Uztel Ploiesti, reusind pâna la urma sa întrerupa seria nefasta a înfrângerilor suferite în ultimele patru etape. Din pacate, CSM Leonardo n-a izbutit sa învinga, meciul încheindu-se la egalitate, scor 26-26. Uztel Ploiesti, formatie cu un lot mult superior valoric fata de cel al oradenilor, a venit la Oradea dornica de reabilitare. Echipa ploiesteana a avut un tur nefast de campionat, putând fi considerata marea deziluzie a sezonului.

Prima repriza modesta

În ciuda numelor extrem de sonore din echipa, cu nu mai putin de sapte actuali sau fosti internationali în lot, Uztel a fost ieri o echipa de batut pentru CSM Leonardo. Cu ceva mai mult noroc sau inspiratie, handbalistii oradeni puteau ieri sa câstige în fata unei formatii aflate în deriva. Prima repriza a fost de un nivel tehnic scazut. Dupa trei minute fara gol, gazdele au deschis scorul prin Colesnic, conducând apoi cu 2-0 (‘8) prin golul lui Roman.

Uztel a înscris primul gol abia dupa opt minute de joc. Oradenii au mai detinut câteva minute initiativa pe tabela de marcaj, scoruri 5-3 (’11), 7-5 (’13), 8-6 (’15). Oaspetii au egalat prin Cârstoaia, scor 8-8 (’17), preluând apoi conducerea pentru prima data, scor 8-9 (’20). Prima repriza s-a încheiat cu avantaj minim pentru Uztel, scor 12-13.

Remiza echitabila

Oradenii au început decis repriza secunda, reusind sa egaleze prin Libert, scor 15-15 (’35). Cele doua echipe au mers apoi „cap la cap”, ploiestenii aflându-se mai mult la conducere, dar cu avantaje minime pe tabela, scoruri 15-16 (’36), 17-18 (’42), 21-22 (’46). Pe fondul unui joc plin de daruire, oradenii au izbutit sa preia conducerea, scoruri 23-22 (’50), gol Roman, 24-23 (’52), gol Tertelici.

Din nefericire, ratarile si greselile individuale au privat din nou echipa oradeana de obtinerea unui rezultat bun. Au fost ratate trei aruncari de la sapte metri, care ar fi contat enorm în economia partidei. Gazdele au avut balonul în ultimul minut, prelungind cât de mult atacul. Din pacate, oradenii n-au avut luciditatea necesara pentru a marca si a-si adjudeca victoria. Partida s-a încheiat cu o remiza echitabila, scor 26-26.

CASETA TEHNICA

Sala Sporturilor „Antonio Alexe”. Spectatori: circa 700
CSM Leonardo Oradea – Uztel Ploiesti 26-26 (12-13)
CSM Leonardo: Andrei, Dojcinovic – portari; Simeria 6, Libert 2, Fl. Rus 2 (1 din 7 m), Pankler, Vujnic, Sandru 5, Roman 3, Colesnic 5, Nita, Bernicu, Tertelici 2 (1). Antrenori: Adrian Stot, Adrian Rus
Uztel: Macri, Marchis, Iordachita – portari; B. Voica 1, G. Ghizdavescu 1, M. Ghizdavescu 1, Cârstoaia 4, Savlovschi 1, Manea 2, Dimache 2, Marin, Roua, Rosu, Ionut Georgescu 13 (4). Antrenor: Ionel Ene
Arbitri: Vasile Pavel, Marian State (Buzau)
Lovituri de la 7 m: 5-4. Transformate: 2-4
Eliminari de 2′: 3-5

Rezultate înregistrate în ultima etapa a turului:

Lignitul Pandurii Târgu Jiu – U UCM Resita 29-27 (13-15)
Dinamo Brasov – Politehnica Iasi 32-28 (17-15)
HC Minaur Baia Mare – CSM Medgidia 30-27 (15-12)
Dinamo Bucuresti – Romvag Caracal 49-30 (26-12)
Meciurile Poli U Izometal Timisoara – HCM Constanta si U Armatura Cluj-Napoca – Steaua au fost amânate pentru data de 14 decembrie.