Au picat pe penultimul loc

TIMIŞOARA – Corvinul s-a afundat şi mai tare în mlaştina din subsolul clasamentului, după ce a pierdut, scor 1-3, derby-ul suferinţei cu Poli II Timişoara, disputat sâmbătă în deplasare.

Fără antrenorul Titi Alexoi, aflat în Italia, pentru o operaţie a fiului său Mihnea, hunedorenii au fost lipsiţi de eficienţă şi inspiraţie. Corviniştii au controlat jocul şi au punctat la impresia artistică, însă au fost deficitari la finalizare şi au rămas cu mâna goală, deşi au avut mai multe ocazii decât adversarii. „Am avut şase ocazii clare, dar Ungureanu (2), Irina (5), R. Cristian (18), Haţegan (26), Fotescu (30) şi Stroe (35), le-au irosit cu nonşalanţă. Poli a tras primul şut pe poartă în minutul 40, iar Omoduemuke (44) a deschis scorul, cu un şut de la peste 30 de metri, care l-a surprins pe Pascal”, afirma Dan Bobouţanu, ofiţerul de presă al FC Corvinul. Guinea a egalat, în minutul 47, după o centrare a lui Fotescu şi se părea că hunedorenii vor câştiga. Reuşita lui Guinea a fost însă un simplu foc de paie şi, în loc să atace, Corvinul a făcut pasul înapoi, pe măsură ce se apropia finalul partidei. Poli nu a aşteptat multe invitaţii şi fundaşul Luchin a devenit „călăul” hunedorenilor, marcând de două ori în poarta lui Pascal, în minutele 86 şi 89.