Au ratat calificarea la lovituri de departajare

AEK Oradea și Bad Boys Oradea au participat la Campionatul Regional de minifotbal desfășurat la Arad.

Niciuna dintre ele nu a reușit să se califice însă la turneul final al Campionatului Național, programat la Alba Iulia la începutul lunii iulie.
Bad Boys nu a ieșit din grupă, unde a ocupat locul 4 cu o victorie și 3 înfrângeri, golaveraj 11-12.

În schimb, AEK a ratat dramatic prezența la turneul final, în urma executării loviturilor de departajare.

AEK Oradea s-a clasat pe locul 2 în Grupa B cu două victorii și două remize, golaveraj 7-3.

În „sferturi”, orădenii s-au duelat cu arădenii de la FC Premier, scorul la capătul timpului regulamentar fiind 1-1. Un joc în care AEK a deschis scorul prin Ferik, iar Premier a egalat la ultima fază, care s-ar fi produs după expirarea minutelor de prelungire arătate iniţial. La penalty-urile de departajare, arădenii au câştigat cu 3-1.

În meciul decisiv pentru ultimul loc calificant la turneul final, AEK a pierdut tot la lovituri de departajare, după ce scorul la capătul celor 50 de minute a fost 0-0.

Este pentru prima dată când gruparea orădeană ratează calificarea la turneul final al Campionatului Naţional.