Auxerre Lugoj – FC Bihor 1-3

44Comentarii
FC Bihor a invins pe Auxerre si a scapat de retrogradare. La final, fotbalistii FC Bihor s-au bucurat ca la o promovare, aruncand tricourile spre suporterii ros-albastri si acordand cu generozitate interviuri ziaristilor oradeni. Video

FC Bihor a terminat pe locul 12, CU 46 de puncte, la egalitate cu FCM Resita (locul 11) si FCM Targoviste (locul 13). Au promovat U Cluj (72p) si Dacia Mioveni (60p). Au retrogradat Building Vanju Mare (41p), FC Baia Mare (35p), Unirea Dej (27p) si Auxerre Lugoj (25p).

Min 90+4

Final de meci. 3-1 pt FC Bihor care scapa de retrogradare. Iar la Caracal Building Vanju Mare a pierdut cu 1-0, mergand in divizia C

Iata celelalte rezultate ale ultimei etape din Divizia B, seria a II – a.

Targoviste – FCM Resita 0-0

Min 91penalty pentru gazde. Broscaru il invinge pe portarul oradean cu un sut in partea stanga sus
Min. 90Patru minute de prelungire aratate de la margine
Min 88

Iacob 3-0, dupa un lob peste portarul lugojean. La Caracal Building e condusa in continuare cu 1-0 dar nu mai conteaza. FC Bihor nu mai poate scapa victoria.

Min. 87cartonas galben pt. Totoroata. Sut din partea stanga a gazdelor insa portarul Lipitor scoata in extremis, cu picorul drept de langa bara
Min 84.Atacuri insistente ale FC Bihor, insa portarul gazda amana scorul de “forfait’
Min. 82Iacob scapa singur cu portarul advers si il invinge. Scor 2-0 si FC Bihor rasufla usurata!
Min 80Ultima schimbare la gazde. Intra Minculescu iese Anania. Posesie predominat lugojeana insa in propria jumatate de teren. Parca nu vrea sa atace?!
Min 78cartonas galben pt. oradeanul Iacob fiindca a sutat in minge dupa fluierul arbitrului
InfoFaza golului: duel umar la umar, Seroni castiga balonul si il impinge in dreapta portarului lugojan
Inforeamintim ca Seroni, care a deschis scorul pt. FC Bihor, s-a transferat la Oradea anul trecut chiar de la Auxerre Lugoj
Minutul 72Gol Seroni!!!!!! la zece secunde dupa ce a intrat pe teren. De notat schimbarea inspirata efectuata de antrenorul Florin Farcas
Minutul 71Ultima schimbare a iesit Lukacs a intrat Seroni. Arbitrul acorda o scurta pauza.
Minutul 70Un jucator gazda incearca sa-l surprinda pe Lipitor cu un sut de la 40 de metri. Portarul oradean respinge cu dificultate si se accidenteaza dar isi revine
Min. 66

O centrare periculoasa de pe dreapta este respins de aparatorii lugojeni. FC Bihor insista si mai centreaza si de pe partea stanga insa portarul gazda retine balonul.

Min 62Building Vanju Mare e condusa in continuare la Caracal cu 1-0, scor favorabil pt. FC Bihor.
CSM Ramnicu Valcea e condusa cu 3-0 la Baia Mare astefl incat Dacia Mioveni are sanse mari sa mearga la barajul de promovare in Divizia A intrucat cinduce acasa cu 1-0 pe IS Campia Turzii
Min 60Iese Ciurega si intra Pastaru la gazde. Iar la FC Bihor intra Totoroata si iese Lorincz. Cu un minut inainte Tarca a respins cu capul prima centrare periculoasa a lugojenilor.
min 57intra Andor iese Szeles
Min 51Foro suteaza din 7 metri portarul respinge pana la Lukacs, care este blocat in extremis de un fundas advers
Min 52Iacob suteaza din lateral, dar portarul respinge in corner.
Dupa centrarea lui Iacob, Tarca suteaza puternic in bara. Golul pluteste in aer!
Min 50S-a reluat meciul de 5 minute. FC Bihor nu a facut nici o schimbare. De la gazde a iesit Petrisor. Nici o faza notabila pana acum in repriza secunda
La pauza
Comentariu la pauza de la reporterul Jurnalului Bihorean, Teodor Biris, prezent in tribuna stadionului lugojean:
Prima repriza a fost dominata de FC Bihor dar lipsa de luciditate la finalizare a privat echipa oradeana de un avantaj linistitor. Au avut patru ocazii bune de a marca.
Daca Building nu intoarce rezultatul la Caracal, lui FC Bihor ii este indiferent rezultatul de la Lugoj.
La pauzaLa Caracal se intra la pauza cu 1-0 pt. gazde, Building fiind aproape de retrogradare
Min. 45+3La pauza scorul este alb, FC Bihor nereusind sa fructifice niciuna din seria de ocazii avute in prima repriza.
Min 45Arbitrul dicteaza trei minute suplimentare de joc pana la pauza
Min 43Building este condusa in continuare la Caracal cu doua minute inainte de pauza.
Min 42Cartonas galben pt. fundasul lugojean Bumbar
min 40suteaza Iacob de la 35 metri dar fara orizont, mingea trecand mult peste poarta lugojeana
Min. 37Lovitura libera pt. FC Bihor de la 27 de metri, Robert Iacob suteaza insa mult peste poarta
Min 35La Caracal, gazdele conduc in continuare pe Building Vanju Mare cu 1-0, prin golul lui Boroiban. Daca Building nu bate la Caracal FC Bihor nu retrogradeaza indiferent de rezultatul de la Lugoj
Min. 34FC Bihor are noroc, la Caracal gazdele conduc cu 1-o pe Building Vanju Mare, contracandidata FC Bihor la evitarea retrogradarii
Min 33Meci confuz, fazele se joaca la mijlocul terenului, FC Bihor negasind drumul spre poarta
Min: 24

Corner executat de FC Bihor, dar Gongolea, din careu, reia milimetri peste poarta

min 23lovitura libera de la 19 metri,  executa Iacob dar portarul lugojean respinge in corner
Min. 15Centrare de pe dreapta, reluarea Gongolea cu capul, dar portarul lugojean retine