Kádár Kálmán: „Avem un meci foarte dificil”

De Gavril Nutiu
CSM CSU Oradea dispută miercuri meciul cu Canottieri Napoli, din „sferturile” Euro Cup.

Vicecampioana României la polo, CSM Digi Oradea, primeşte miercuri, 29 noiembrie, vizita formaţiei Canottieri Napoli, contând pentru prima manşă din sferturile de finală ale Euro Cup. Meciul va avea loc cu începere de la ora 17:30, la Bazinul Olimpic „Ioan Alexandrescu”. Partida nu va fi televizată. Accesul publicului orădean la acest meci este liber.

CSM Digi încearcă să obţină o victorie care să-i ofere o opţiune de calificare, în perspectiva partidei din turul secund, de la Napoli. Misiunea poloiştilor orădeni pare să fie dificilă, echipa oaspete având în lot nu mai puţin de cinci actuali sau foşti internaţionali italieni: Alessandro Velotto (medaliat cu bronz la JO de la Rio de Janeiro 2016), Alex Giorgetti (medaliat cu argint la JO de la Londra 2012), Fabrizio Buonocore, Vincenzo Dolce şi Fabio Baraldi. Formaţia napoletană nu are însă niciun jucător străin legitimat.

„Canottieri este o echipă redutabilă, avem un meci foarte dificil cu ei. Este o partidă cu siguranţă mai grea decât cea de anul trecut, cu Mornar Split (din aceeaşi fază a competiţiei – n.r.). Indiferent de dificultatea meciului, ne vom juca şansele”, ne-a declarat antrenorul CSM Digi, Kádár Kálmán. La rândul său, internaţionalul Tiberiu Negrean împărtăşeşte aceeaşi opinie. „Avem o adversară dificilă, dar ne dorim să câştigăm meciul de la Oradea. Referitor la şansele de calificare, eu cred că ele sunt egale, de 50-50 la sută”, a afirmat Tibi Negrean.

Celelalte partide din prima manşă a sferturilor de finale ale Euro Cup sunt: Primorje Rijeka – Ferencváros Budapesta, Posillipo Napoli – Jadran Carine Herceg Novi şi BVSC Budapesta – SM Verona. Meciurile din manşa secundă sunt programate la data de 10 decembrie.