Barcelona castiga, dar e contestata

Barcelona a castigat sambata seara, in campionatul Spaniei, cu 2-1 pe terenul lui Espanyol. Este a 15-a victorie consecutiva pentru Barcelona, care ii poate aduce titlul de campioana de iarna. Cei de la Espanyol au alta parere si, la fel ca in Divizia A, contesta arbitrajul.

Presedintele lui Espanyol, Daniel Sanchez Llibre, a criticat prestatia arbitrului Gonzalez Vazquez in derbyul cu Barcelona, pe Montjuic.

“Arbitrul a fluierat o multime de faulturi contra noastra si ne-a bombardat cu cartonase galbene. A fost pe fata contra noastra, exista lucruri cu care nu poti lupta”, a spus Llibre.

Sanchez Llibre, a afirmat ca arbitrul l-a iertat de la o eliminare pe Ronaldinho, dupa un fault dur asupra lui Armando Sa, in prima repriza, la fel si pe Motta. El a spus ca jocul a fost fragmentat in momente cheie, pentru ca Espanyol sa nu isi poata face jocul.

Deco a deschis scorul pentru Barcelona, apoi diferenta a fost dublata de Eto’o, aflat la al 19lea gol in 19 etape. Espenyol a marcat in minutul 60 prin Tamudo, fara a mai reusi sa egaleze.